X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

1975. Nagroda Polskiego Radia dla Krystiana Zimermana

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 10:05
- Najbardziej cieszę się z nagrody za mazurki - mówił Krystian Zimerman w rozmowie z Polskim Radiem.
Audio
  • - Jestem szczęśliwy - mówił Krystian Zimerman po ogłoszeniu wyników IX Konkursu Chopinowskiego. (PR, 2.11.1975)
Krystian Zimerman podczas próby przed koncertem w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Wybitny pianista zagrał koncert z okazji 100-lecia urodzin Grażyny Bacewicz. Łódź, 5.02.2009.
Krystian Zimerman podczas próby przed koncertem w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Wybitny pianista zagrał koncert z okazji 100-lecia urodzin Grażyny Bacewicz. Łódź, 5.02.2009. Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

- Jestem szczęśliwy. Robiłem co w mojej mocy. Najbardziej cieszę się z nagrody za mazurki - mówił Krystian Zimerman w rozmowie z Polskim Radiem tuż po ogłoszeniu jego zwycięstwa IX Konkursu Chopinowskiego.

W 1975 roku Krystian Zimerman został zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego oraz laureatem nagród specjalnych, m.in. Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza.

Koncertował z najbardziej znanymi dyrygentami, m.in. Herbertem von Karajanem, Leonardem Bernsteinem, Claudiem Abbado, Pierre'em Boulezem, Simonem Rattle'em czy Kiriłłem Kondraszynem. Polski kompozytor Witold Lutosławski zadedykował mu swój jedyny Koncert fortepianowy, którego premiera odbyła się w 1988 w Salzburgu.

Był jedynym polskim pianistą posiadającym kontrakt z prestiżową wytwórnią Deutsche Grammophon aż do 2005 roku, kiedy to po zwycięstwie Konkursu Chopinowskiego Rafał Blechacz jako kolejny Polak dołączył do pianistów nagrywających dla tego wydawnictwa.

Zimerman od 1996 roku wykłada w konserwatorium muzycznym w szwajcarskiej Bazylei.