Radio Chopin

1975. Nagroda Polskiego Radia dla Krystiana Zimermana

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 10:05
- Najbardziej cieszę się z nagrody za mazurki - mówił Krystian Zimerman w rozmowie z Polskim Radiem.
Audio
  • - Jestem szczęśliwy - mówił Krystian Zimerman po ogłoszeniu wyników IX Konkursu Chopinowskiego. (PR, 2.11.1975)
Krystian Zimerman podczas próby przed koncertem w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Wybitny pianista zagrał koncert z okazji 100-lecia urodzin Grażyny Bacewicz. Łódź, 5.02.2009.
Krystian Zimerman podczas próby przed koncertem w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Wybitny pianista zagrał koncert z okazji 100-lecia urodzin Grażyny Bacewicz. Łódź, 5.02.2009. Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

- Jestem szczęśliwy. Robiłem co w mojej mocy. Najbardziej cieszę się z nagrody za mazurki - mówił Krystian Zimerman w rozmowie z Polskim Radiem tuż po ogłoszeniu jego zwycięstwa IX Konkursu Chopinowskiego.

W 1975 roku Krystian Zimerman został zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego oraz laureatem nagród specjalnych, m.in. Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza.

Koncertował z najbardziej znanymi dyrygentami, m.in. Herbertem von Karajanem, Leonardem Bernsteinem, Claudiem Abbado, Pierre'em Boulezem, Simonem Rattle'em czy Kiriłłem Kondraszynem. Polski kompozytor Witold Lutosławski zadedykował mu swój jedyny Koncert fortepianowy, którego premiera odbyła się w 1988 w Salzburgu.

Był jedynym polskim pianistą posiadającym kontrakt z prestiżową wytwórnią Deutsche Grammophon aż do 2005 roku, kiedy to po zwycięstwie Konkursu Chopinowskiego Rafał Blechacz jako kolejny Polak dołączył do pianistów nagrywających dla tego wydawnictwa.

Zimerman od 1996 roku wykłada w konserwatorium muzycznym w szwajcarskiej Bazylei.