X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

1932. Nagroda Polskiego Radia dla Alexandra Unińskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 13:00
Najlepszy wykonawca mazurków na II Konkursie Chopinowskim nie reprezentował żadnego kraju.
Audio
Aleksander Uniński
Aleksander UnińskiFoto: Jarumski Leon, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/wikimedia/domena publiczna

II Konkurs odbył się, zgodnie z pierwotnym zamysłem organizatorów, 5 lat po pierwszej odsłonie chopinistycznych zmagań. W marcu 1932 roku zjechało do Warszawy 89 pianistów z 18 państw. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności i przyciągnął korespondentów z różnych zakątków świata. Do prac jury zaproszono wybitne osobistości muzyczne z zagranicy. Gościem honorowym był Maurice Ravel, który podczas koncertu 11 marca prowadził wykonanie swoich utworów: Koncertu fortepianowego G-dur oraz La valse.

Podczas finału Konkursu zdarzyła się rzecz bezprecedensowa: z powodu protestu węgierskiego pianisty Imré Ungára, który nie chciał zgodzić się na przyjęcie I nagrody ex aequo z Alexandrem Unińskim (reprezentant niezależny), zarządzono losowanie. Niewidomemu węgierskiemu pianiście los nie sprzyjał: Ungár otrzymał II nagrodę. Uniński zaś dodatkowo otrzymał nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016