Radio Chopin

1932. Nagroda Polskiego Radia dla Alexandra Unińskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 13:00
Najlepszy wykonawca mazurków na II Konkursie Chopinowskim nie reprezentował żadnego kraju.
Audio
Aleksander Uniński
Aleksander UnińskiFoto: Jarumski Leon, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/wikimedia/domena publiczna

II Konkurs odbył się, zgodnie z pierwotnym zamysłem organizatorów, 5 lat po pierwszej odsłonie chopinistycznych zmagań. W marcu 1932 roku zjechało do Warszawy 89 pianistów z 18 państw. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności i przyciągnął korespondentów z różnych zakątków świata. Do prac jury zaproszono wybitne osobistości muzyczne z zagranicy. Gościem honorowym był Maurice Ravel, który podczas koncertu 11 marca prowadził wykonanie swoich utworów: Koncertu fortepianowego G-dur oraz La valse.

Podczas finału Konkursu zdarzyła się rzecz bezprecedensowa: z powodu protestu węgierskiego pianisty Imré Ungára, który nie chciał zgodzić się na przyjęcie I nagrody ex aequo z Alexandrem Unińskim (reprezentant niezależny), zarządzono losowanie. Niewidomemu węgierskiemu pianiście los nie sprzyjał: Ungár otrzymał II nagrodę. Uniński zaś dodatkowo otrzymał nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016