X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

1927. Nagroda Polskiego Radia dla Henryka Sztompki

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 12:00
Pierwsze w historii Konkursu Chopinowskiego wyróżnienie za mazurki przypadło Polakowi.
Audio
  • Henryka Sztompkę wspominają Józef Bogusz, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Wiłkomirska, Zbigniew Drzewiecki i Piotr Perkowski (PR, 1991)
Henryk Sztompka
Henryk SztompkaFoto: PAP

Henryk Sztompka, pianista i pedagog, urodził się 1 kwietnia 1901 r. w Bogusławce koło Łucka na Wołyniu, zmarł zaś 21 czerwca 1964 r. w Krakowie. Gry na fortepianie uczył się w Instytucie Muzycznym w Warszawie, następnie w Konserwatorium Warszawskim. W 1927 roku wziął udział w I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina i otrzymał nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

Po Konkursie Chopinowskim w 1928 r. wyjechał do Paryża i został uczniem Ignacego Jana Paderewskiego. W latach 1933–39 koncertował w Polsce na zaproszenie Karola Szymanowskiego, Grzegorza Fitelberga, występował również za granicą. Trzonem repertuaru Sztompki były dzieła Chopina. Równocześnie z działalnością koncertową Henryk Sztompka zajmował się pracą pedagogiczną – nauczał w Toruniu, a następnie w Krakowie.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016