X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

2005. Diamentowa Batuta dla Kazimierza Korda

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 10:05
- Nienawidzę bylejakości - mówił o swojej pracy wybitny dyrygent.
Audio
  • Z Kazimierzem Kordem rozmawia Anna Skulska (PR, 17.04.2017)
  • Kazimierz Kord o dyrygowaniu i swoim artystycznym życiu (PR, 05.2010)
Kazimierz Kord
Kazimierz KordFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

– Ważne jest, aby muzycy mieli świetnego przewodnika przez dłuższy okres. Tylko wtedy zespół będzie miał swój charakterystyczny styl wykonawczy – powiedział Kazimierz Kord w rozmowie z Anną Skulską.

– Nie jest prawdą, że brzmienie orkiestry ma różnić się w zależności od muzyki. Kwalitet dźwięku powinien być tutaj zawsze podobny. Weźmy na przykład Orkiestrę Filadelfijską, która słynie z przepięknego, okrągłego brzmienia, bez względu na to, czy gra Beethovena czy Prokofiewa. Orkiestry bez swych dyrygentów, którzy nadają im charakter, mogą być prezycyjne i wirtuozowskie, ale zawsze będzie brakowało im "koloru" – dodał artysta, który przygotowywał spektakle operowe m.in. w Gärtnerplatztheater w Monachium i w Covent Garden w Londynie.

W nagraniu audycji posłuchamy również o współpracy Kazimierza Korda z nowojorską Metropolitan Opera, a także o cenionych przez niego dyrygentach i orkiestrach.

* Diamentowa Batuta to nagroda indywidualna przyznawana przez Zarząd Polskiego Radia "za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia". Laureatami byli: Jan Krenz (1995), Stefan Rachoń (1995), Stanisław Wisłocki (1997), Antoni Wit (1998), Krzysztof Penderecki (2003), Kazimierz Kord (2005), Stefan Stuligrosz (2005), Jerzy Maksymiuk (2006), Jerzy Semkow (2008), Stanisław Skrowaczewski (2009), Tadeusz Strugała (2011) i Jacek Kaspszyk (2015).