X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

2005. Diamentowa Batuta dla Stefana Stuligrosza

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 10:10
Dyrygent zyskał światową sławę, kierując legendarnymi "Poznańskimi Słowikami".
Audio
  • Wspomnienie o Stefanie Stuligroszu. (PR, 18.06.2012)
Stefan Stuligrosz
Stefan StuligroszFoto: PAP/Adam Ciereszko

Stefan Stuligrosz (1920-2012) napisał ponad 600 dzieł, przede wszystkim religijnych utworów chóralnych. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Redakcji Muzycznej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu.

Ukończył muzykologię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego. Był też absolwentem Wydziału Wokalnego i Wydziału Kompozycji, Teorii i Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu.

W czasie okupacji prowadził zajęcia konspiracyjnego chóru, występującego w poznańskich kościołach i prowadzonego wcześniej przez księdza Wacława Gieburowskiego. Za osiągnięcia w działalności artystycznej oraz w pracy dydaktyczno-wychowawczej otrzymał liczne odznaczenia i nagrody.

Długo był związany z poznańską Akademią Muzyczną jako wykładowca dyrygentury chóralnej. Był prorektorem i przez 14 lat rektorem tej uczelni. Międzynarodowe uznanie i liczne nagrody zawdzięczał wieloletniej pracy z "Poznańskimi Słowikami" jako kierownik artystyczny i dyrygent.

Chór pod dyrekcją Stuligrosza koncertował w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii. W 1992 roku wystąpił w Koncercie Galowym w Dniu Narodowym Polski na Wystawie Światowej EXPO w Sewilli. W 2010 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

W 1989 roku został odznaczony przez papieża Jana Pawła II Wielkim Krzyżem ze Srebrną Gwiazdą Komandorii świętego Sylwestra Papieża. Jest także laureatem tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nagrodzono go również Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Został także uhonorowany symbolicznymi kluczami do Nowego Jorku, Filadelfii i Chicago.

* Diamentowa Batuta to nagroda indywidualna przyznawana przez Zarząd Polskiego Radia "za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia". Laureatami byli: Jan Krenz (1995), Stefan Rachoń (1995), Stanisław Wisłocki (1997), Antoni Wit (1998), Krzysztof Penderecki (2003), Kazimierz Kord (2005), Stefan Stuligrosz (2005), Jerzy Maksymiuk (2006), Jerzy Semkow (2008), Stanisław Skrowaczewski (2009), Tadeusz Strugała (2011) i Jacek Kaspszyk (2015).