Radio Chopin

Chopin nie(ograny)

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 10:20
Spotkanie odbędzie się 25 listopada w Gdyni.
Muzeum Emigracji.  Siedzibą placówki jest pochodzący z 1933 roku, odrestaurowany dworzec Morski na Nabrzeżu Francuskim, skąd tysiące Polaków przez lata opuszczało kraj na transatlantykach.
Muzeum Emigracji. Siedzibą placówki jest pochodzący z 1933 roku, odrestaurowany dworzec Morski na Nabrzeżu Francuskim, skąd tysiące Polaków przez lata opuszczało kraj na transatlantykach. Foto: PAP/Adam Warżawa

Organizatorzy chcą przybliżyć publiczności nie tylko postać kompozytora i pianisty, ale też opowiedzieć o mało znanych epizodach z jego licznych podróży. 

Chopin odwiedził nie tylko miasta i miasteczka w Królestwie Polskim, ale miał też okazję podróżować po Austrii, krajach niemieckich, Wielkiej Brytanii i Francji. Wakacje najchętniej spędzał we francuskim Nohant, a spontaniczny wyjazd na Majorkę z George Sand zmienił romantyczne wakacje w dramat. Ze swoich podróży pisał dowcipne, barwne listy do rodziny i przyjaciół, które zostaną zacytowane i omówione. Przy okazji mają też upaść niektóre mity, które narosły wokół postaci genialnego twórcy.

Spotkanie poprowadzi Marek Łuszyczyk, animator Muzeum Fryderyka Chopina, wolontariusz Muzeum Emigracji w Gdyni. Początek w sobotę 25 listopada o godzinie 16:00. Wstęp wolny.

(MŁG)