X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Kto koryfeuszem?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 23:03
Koryfeusz to przewodnik chóru w teatrze greckim – czyli ktoś, kto wytycza drogi, za kim mają postępować inni. By zyskać tytuł Koryfeusza Muzyki Polskiej należy osiągnąć pewien sukces, który – jak zapewne powinno się domniemywać – miałby być wzorem dla innych artystów. Działająca przy Instytucie Muzyki i Tańca Rada programowa do spraw muzyki wybrała właśnie i podczas poniedziałkowej gali ogłosiła listę tegorocznych „koryfeuszy”.
Plakat gali
Plakat gali Foto: materiały prom.

W kategorii Osobowość roku tytuł Koryfeusza Muzyki Polskiej 2018 zdobył saksofonista Maciej Obara – za pojedynczą płytę (Unloved), nagraną wraz z zespołem Maciej Obara Quartet dla wytwórni ECM. Za burtą pozostali inni nominowani: Łukasz Długosz „za łączenie najwyższego poziomu sztuki wykonawczej z niezwykłą aktywnością nakierowaną na promocję muzyki polskiej i dokonanie 22 prawykonań utworów polskich kompozytorów współczesnych w sezonie 2017/2018”; akordeonista Maciej Frąckiewicz „za bogaty sezon artystyczny 2017/2018, w tym liczne prawykonania utworów polskich kompozytorów współczesnych oraz zwycięstwo w konkursie i zdobycie nagrody publiczności na Deutscher Musikwettbewerb w Bonn; kompozytor i organista Dariusz Przybylski „za dorobek kompozytorski sezonu i album Already it is dusk”; skrzypek Janusz Wawrowski, którego sukcesy wykonawcze nie wymagają egzemplifikacji (choć przypisano mu też pozyskanie dla Polski instrumentu Stradivariusa – czego raczej jest beneficjentem).

W kategorii Wydarzenie roku nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej 2018 wyróżniona została potrójna premiera krótkiej kompozycji Agaty Zubel Fireworks, nagrodzonej także European Composer Award – na Festiwalu "Chopin i jego Europa" w Warszawie (13 sierpnia 2018), "Young Euro Classic" w Berlinie (14 sierpnia 2018) oraz w ramach Festiwalu BBC Proms w Londynie (19 sierpnia). Wśród pozostałych nominowanych w tej kategorii zwróćmy uwagę na bezcenną pracę u podstaw: Akademię Chóralną – „za koncerty w sezonie artystycznym 2017/18” oraz za „spójny program rozwoju chórów w różnych kategoriach wiekowych”.

Odkryciem roku zasługującym na tytuł Koryfeusza Muzyki Polskiej 2018 uznano Joannę Zawartko – „za kreacje koncertowe i sceniczne sezonu 2017/18, w szczególności za wykonanie partii sopranowej w Małej mszy uroczystej Gioacchino Rossiniego w Filharmonii Narodowej (18 maja 2018).” W tej kategorii nominowani byli też: proMODERN, Jacek Sotomski, The Whoop Group.

Honorowego Koryfeusza za całokształt działalności – co faktycznie koresponduje ze znaczeniem terminu „koryfeusz” – otrzymała Joanna Wnuk-Nazarowa. Kompozytorka, dyrygentka, teoretyk muzyki ustąpiła w tym roku ze stanowiska dyrektora naczelnego i programowego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, gdzie jej wieloletnia kadencja nie tylko pozwoliła utrzymać poziom zespołu, lecz przede wszystkim zapisała się powstaniem uważanej za jedną z najlepszych na świecie sal koncertowych.

W koncercie galowym uświetniającym rozdanie Koryfeuszy, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, wystąpili Atom String Quartet, Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej oraz {oh!} Orkiestra Historyczna. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART. Organizatorem spektakularnego wydarzenia jest Instytut Muzyki i Tańca oraz Program 2 Polskiego Radia.