X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Gdańsk: nie tylko organy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 13:04
400 lat od powstania, 75 lat po zakończeniu wojny, w czasie której uległy zniszczeniu i 15 lat po rozpoczęciu starań oraz prac konserwatorskich i organmistrzowskich – dziś pełnią swych głosów grają wyjątkowe organy w gdańskim Kościele św. Trójcy. W gotyckiej świątyni trwa właśnie festiwal Organy Plus.
Agnieszka Budzińska-Bennett
Agnieszka Budzińska-BennettFoto: Laelia Milleri

Festiwal organizuje Andrzej Szadejko – organista i spiritus movens nie tylko odbudowy unikatowego w skali światowej instrumentu, lecz także oddany badacz muzyki dawnego Gdańska i jej niestrudzony, a znakomity wykonawca. Organy Plus są jednym z elementów jego konsekwentnej działalności, gdyż także tutaj propaguje nieznane dziedzictwo muzyczne Pomorza i ziem polskich, łącząc je z miejscem dla niego idealnym: ogromnym gotyckim kościołem franciszkańskim, z jedynym zachowanym oryginalnym lektorium-emporą dla muzyków. To umiejscowienie artystów byłoby wystarczającym powodem do odwiedzenia gdańskiego festiwalu – usłyszenie dźwięków rozchodzących się z miejsca, które przeznaczyło im doświadczenie średniowiecznych architektów i duchownych, a nie spod ołtarza, będącego akustycznie jednym z najgorszych punktów w podłużnej budowli (lub budowli na planie krzyża łacińskiego) jest konieczne, by zdać sobie sprawę z właściwego kształtu muzyki kościelnej. Festiwal daje jednak coś znacznie więcej, co sugeruje PLUS w jego nazwie: oznacza on połączenie organów z innymi instrumentami lub głosami, a wszystko razem w wykonaniu możliwie najznakomitszych muzyków.

Festiwal w swym jesiennym wydaniu trwać będzie do 7 października, kiedy to zakończy go muzyka liturgiczna ze słynnej Tabulatury Jana z Lublina – zabrzmi tu ona nie tylko na organach, ale i w śpiewie Agnieszki Budzińskiej-Bennett (znanej szefowej rezydującego w Szwajcarii Ensemble Peregrina) oraz chóru z gdańskiej Akademii Muzycznej Schola Cantorum – muzyka praktycznie nieznana, w przeciwieństwie do tańców z tego samego bezcennego źródła, chętnie granych przez organistów i klawesynistów. Do tego czasu na słuchaczy czeka jeszcze kilka koncertów:

3.10. godz. 20.30 Organy + Drezno

Madonna (im)maculata

Holger Gehring (Niemcy) – organy

Elisabeth Holmer (Niemcy) – mezzosopran


4.10. godz. 19.30 Organy + Tunder

Klejnoty Tabulatury Pelplińskiej

Pamela Ruiter-Feenstra (USA) – organy

Magdalena Zięba – Sopran


5.10. godz. 19.30 Organy + Bach vs. Pergolesi

Mistrzowskie transkrypcje

Andrzej Szadejko – organy, dyrygent

Katarzyna Wiwer – sopran

Helena Poczykowska – sopran

Scepus Baroque


6.10. godz. 19.30 Organy + Holandia

Na małe i duże flety

Peter Westerbrink (Holandia) – organy

Jankees Braaksma (Holandia) – flety proste

7.10. godz. 15.30 Organy + Jan z Lublina

Muzyka liturgiczna renesansowej Polski

Andrzej Szadejko – organy

Agnieszka Budzińska-Bennett (Polska/Szwajcaria) – kantor

Schola Cantorum Katedry Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku