X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Kusewicki w Polskiej Orkiestrze Radiowej

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 09:12
Legendarny dyrygent był bohaterem niedzielnego koncertu Polskiej Orkiestry Radiowej - jednak nie jako kapelmistrz, a kompozytor. 
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie
Orkiestra Polskiego Radia w WarszawieFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Sergiusz Kusewicki był jednym z największych mistrzów batuty pierwszej połowy XX wieku, promotorem nowej muzyki, lecz zaczynał swoją działalność – o czym pamięta się rzadziej – jako wirtuoz kontrabasu. Zarazem był także kompozytorem, tworzącym na swój instrument, a później zajmującym się chętnie także orkiestrowaniem cudzych dzieł. Jak brzmią utwory legendarnego Sergiusza Kusewickiego, muzyka, który nie tylko swoją fortuną i talentem wspierał awangardowych kompozytorów swoich czasów – Strawińskiego, Ravela, wreszcie Bartóka (to zamówieniu od Kusewickiego świat zawdzięcza powstanie jego Koncertu na orkiestrę) – ale też był twórcą sławy Bostońskiej Orkiestry Symfonicznej, którą kierował do śmierci i którą uczynił „najlepszą francuską orkiestrą świata“ – gdyż ściągnął do niej wielu najlepszych instrumentalistów z Paryża, gdzie działał przed wyjazdem do Ameryki? Posłuchajmy, co mówi o nich ich wykonawca, kontrabasista Adam Bogacki:

Posłuchaj
03:49 Adam Bogacki - wywiad-1.mp3 Adam Bogacki o Koncercie kontrabasowym Sergiusza Kusewickiego