X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Epoki chóralne

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 15:21
Od renesansnu do współczesności – taki zakres stylów obejmuje działalność Chóru Polskiego Radia. Zważywszy, że zespół – jeden z najstarszych profesjonalnych ansambli wokalnych w Polsce – obchodzi właśnie swoje 70-lecie, można powiedzieć, że sam przeżył już kilka stylów, a nawet epok.
Chór Polskiego Radia świętuje swoje 70-lecie.
Chór Polskiego Radia świętuje swoje 70-lecie.Foto: Chór Polskiego Radia materiały prasowe

Historia krakowskiego Chóru nie była też łatwa, kilka lat temu wręcz groziło mu rozwiązanie – na szczęście znana jakość zespołu pomogła zebrać szereg osób i decydentów, zarówno z Polskiego Radia, jak i spoza tej instytucji, i wykreować specjalny, fundacyjny model funkcjonowania. Dzięki temu Chór nie tylko zachował swe istnienie, ale też na nowo nabrał wiatru w żagle – albo powietrza w płuca – i dziś absolutnie nie sposób wyobrazić sobie bez niego polskiego życia muzycznego. Zespół jednak nie tylko intensywnie koncertuje, realizując liczne nowe programy, lecz podejmuje też szeroko zakrojone, spektakularne projekty. Wciąż też łączy – na coraz wyższym poziomie profesjonalizmu – muzykę najnowszą z dawniejszą, aż do wymagającej specjalizacji epoki renesansu. Właśnie jej poświęcony jest realizowany już od dwóch lat największy projekt nagraniowy: pierwsza w dziejach rejestracja i publikacja na płytach wszystkich 150 Melodii na Psałterz Polski Mikołaja Gomółki, które XVI-wieczny kompozytor napisał do tłumaczeń Psalmów dokonanych przez Jana Kochanowskiego. Muzykę Gomółki prowadzi Agnieszka Budzińska-Bennett, wybitna śpiewaczka, której domem jest słynna Schola Cantorum Basiliensis. Budzińska-Bennett znana jest przede wszystkim jako kierowniczka założonego przez siebie w Szwajcarii Ensemble Peregrina, z którym (ale nie tylko z nim) rejestruje niezwykle ciekawe płyty z muzyką średniowiecza (fragment jednej z nich, poświęconej muzyce znad Morza Bałtyckiego, znajdzie się niebawem w audycji Ucho nienasycone, sobota godz. 10-13); w Psalmach Gomółki Chór korzysta nie tylko z jej znajomości dawnych epok, lecz i wyjątkowej wrażliwości na słowo – zarówno jego brzmienie, jak i znaczenie – co kluczowe w interpretacji tego repertuaru.

Agnieszka Budzińska i wybrane Psalmy Gomółki będą też należeć do bohaterów koncertów jubileuszowych, na które Chór zaprasza w Warszawie (21 października o godz. 18 w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego) oraz w Krakowie (22 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków, godz. 19). Pozostałe pozycje obejmą zarówno Litanie ostrobramskie Stanisława Moniuszki (rzadka okazja posłuchania tych utworów, których nie może zabraknąć w okolicach Roku Moniuszkowskiego), jak i współczesność, czyli utwory tegorocznego jubilata, z którym krakowski Chór jest blisko związany – Krzysztofa Pendereckiego.

Wraz z zespołem wystąpią znakomici soliści. Pełny program koncertów poniżej. Zapraszamy!

 

 

PROGRAM

 

Jubileusz 2.0

 

21 października 2018

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Warszawa

18.00

 

 

22 października 2018

Centrum Kongresowe ICE Kraków

19.00

 

Mikołaj Gomółka (1535-1600)

Melodie na Psałterz Polski (wybór psalmów)

 

Panie, za Twoją zawżdy pomocą - Domine in virtute Tua laetabitur rex (ps. 21)

Ciebie, o Boże niezmierzony - Misericordiam et iudicium cantabo (ps. 101)

Chwalcie Pana prze dobroć Jego - Confitemini Domino quoniam bonus (ps. 107)

Pan króluje - Dominus regnavit (ps. 99)

Pomni, Panie, Dawida - Memento Domine David (ps. 132)

 

Wykonawcy:

Chór Polskiego Radia

Ziv Braha - lutnia

Tomasz Sobaniec - instrumenty perkusyjne

Agnieszka Budzińska-Bennett - prowadzenie

 

 

 

 

Krzysztof Penderecki (1933)

 

Pieśń Cherubinów

O gloriosa virginum
Missa brevis

 

Wykonawcy:

Chór Polskiego Radia

Maria Piotrowska-Bogalecka - dyrygent

 

Stanisław Moniuszko (1819-1872)

Litanie Ostrobramskie (I i II)

 

Wykonawcy:

Ewa Biegas - sopran

Ewa Marciniec - alt

Tomasz Piluchowski - tenor

Łukasz Konieczny - bas

Wrocławska Orkiestra Barokowa

Jacek Kaspszyk – dyrygent

 

 

Organizator:

Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris

 

Współorganizator:

Program 2 Polskiego Radia

Narodowe Centrum Kultury

Gmina Miejska Kraków

koncert w Krakowie dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków

 

 

 

Chór Polskiego Radia to jeden z najstarszych, profesjonalnych zespołów wokalnych w Polsce. Założony został przez słynnego w latach powojennych dyrygenta i kompozytora Jerzego Gerta w październiku 1948 roku, by wykonywać repertuar obejmujący zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. Poza działalnością koncertową zespół uczestniczy w licznych nagraniach archiwalnych dla Polskiego Radia, a także nagraniach płytowych dla polskich i zagranicznych firm fonograficznych. Na przestrzeni tych 70. lat Chór Polskiego Radia dokonał również wielu prawykonań dzieł najwybitniejszych, współczesnych kompozytorów polskich, między innymi Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Wojciecha Kilara, współpracując regularnie z tak znakomitymi zespołami jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach czy Polska Orkiestra Radiowa. Zespół bierze ponadto udział w festiwalach w kraju i za granicą prezentując się podczas takich wydarzeń jak Wratislavia Cantans, Festiwal Ludwiga van Beethovena, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie czy Edinburgh International Festival.

 

Partner:

PWM / Tutti.pl

Patroni Medialni:

 

Polskie Radio S.A

TVP Kultura

Co jest grane 24

Magazyn Presto

O.pl

 

Bilety:

www.polskieradio.bilety24.pl (koncert w Warszawie)

www.eventim.pl (koncert w Krakowie)

 

Info:

www.chorpolskiegoradia.pl