X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Ku pamięci odmiany świata. TRANSMISJA

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 08:01
Najwybitniejsi muzycy Europy i Ameryki spotykali się 11 XI o godz. 15.00 na koncercie w Wesalu, który uczcił zakończenie I wojny światowej – i do posłuchania którego zaprosiliśmy Państwa w Polskim Radiu Chopin.
Paryska konferencja pokojowa (18 stycznia 1919-21 stycznia 1920), w wyniku której został zawarty traktat wersalski. Paryż, styczeń 1919
Paryska konferencja pokojowa (18 stycznia 1919-21 stycznia 1920), w wyniku której został zawarty traktat wersalski. Paryż, styczeń 1919 Foto: PAP/Reprodukcja

Program, ułożony w znaczący sposób (tworzyć miał narrację: prolog – zniszczenie – nadzieja – kontemplacja), składał się z szeregu najbardziej znanych utworów muzyki klasycznej lub ich fragmentów. Istotny był udział dwóch kompozycji o charakterze religijnym, w tym Agnus Dei z wielkiej Missa Solemnis Beethovena. Nadzwyczajnie zabrzmiał natomiast Koncert fortepianowy D-dur na lewą rękę Ravela, skomponowany dla sławnego pianisty Paula Wittgensteina (brata filozofa), który podczas Wielkiej Wojny stracił prawą rękę - tutaj świeżo i z wręcz odkrywczą muzykalnością zinterpretowany przez fenomenalną pianistkę chińską, Yuję Wang. Głównym bohaterem całości popołudniowego występu była orkiestra Wiener Philharmoniker, dyrygowana przez Franza Welsera-Mösta.

11 listopada, przez Polaków świętowany jako umowna data odzyskania niepodległości, jest jednocześnie setną rocznicą podpisania zawieszenia broni, które oficjalnie zakończyło I wojnę światową. Transmitowane z królewskiej opery w Wersalu wydarzenie nosiło tytuł Koncert dla pokoju. Poniżej jego szczegółowy program. 


Mozart: uwertura do Czarodziejskiego fletu

Debussy: Syreny z Trzech Nokturnów (z udziałem Chóru Radia Francuskiego)

Holst: Mars – niosący wojnę ze suity symfonicznej Planety

Wagner: Marsz żałobny ze Zmierzchu bogów

Ravel: Koncert fortepianowy D-dur na lewą rękę (solistka: Yuja Wang)

Vaughan Williams: Lament dla dwóch weteranów (Dirge for Two Veterans) z Dona nobis pacem

Beethoven: Agnus Dei z Missa Solemnis (soliści: Elsa Dreissig – sopran, Ekaterina Gubanova – mezzosopran, Daniel Behle – tenor, Ryan Speedo Green – bas, Chór Radia Francuskiego)

Ives: The Unanswered Question


Jakub Puchalski