X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Nowe programy i znane gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 19:10
W środę, 12 grudnia, rozpoczyna się tegoroczna grudniowa edycja festiwalu Actus Humanus. Jak zwykle w gdańskich zabytkach wystąpi światowa i polska czołówka specjalistów od muzyki dawnej.
Fabio Biondi
Fabio BiondiFoto: James Rajotte/materiały prasowe Actus Humanus

Polska publiczność po raz pierwszy będzie mogła usłyszeć najnowszy program Christiny Pluhar, zespołu L’Arpeggiata i solistek: Céline Scheen i Benedetty Mazzucato. Lira Orfeusza to kantaty i fragmenty oper Luigiego Rossiego – jednego z najpopularniejszych kompozytorów XVII wieku. Po raz pierwszy w Polsce zabrzmi również pierwsze hiszpańskie dzieło oratoryjne Oratorio sacro al Nacimiento de Cristo Señor Nuestro Pedra Martíneza de Orgambide – korespondujące z bożonarodzeniową tematyką grudniowej odsłony festiwalu – w wykonaniu The Harp Consort pod kierunkiem Andrew Lawrence-Kinga. Z kolei debiutująca na festiwalu legendarna Sequentia przedstawi program Mnisi śpiewają pogan, w którym zespół Benjamina Bagby’ego odkrywa tajemnice średniowiecznych muzycznych manuskryptów zakonnych. Na gdańskim festiwalu pierwszy raz wystąpi także Cantus Cölln, grupa Konrada Junghänela, która przywiezie Opowieści o życiu i śmierci, czyli muzykę kościelną Schütza, Scheina, Rosenmüllera i Lechnera. Nie zabraknie – na inaugurację – uwielbianego w Gdańsku Fabia Biondiego, orkiestry Europa Galante oraz śpiewaczek Sonii Priny i Martiny Belli, którzy wykonają antyfony maryjne komponowane w Wenecji przez Vivaldiego, Galuppiego, Hassego i Porporę.

Grudniowa edycja festiwalu Actus Humanus to również kontynuacja zapoczątkowanej w ubiegłym roku serii recitali najwybitniejszych polskich specjalistów od muzyki dawnej. Grzegorz Lalek i Lilianna Stawarz uzupełnią cykl Sonat skrzypcowych op. 5 Arcangela Corellego, którego połowę zagrali rok temu, zaś Martyna Pastuszka i Marcin Świątkiewicz wykonają trzy Sonaty na klawesyn i skrzypce Bacha BWV 1017–1019, dopełniając w ten sposób swój poprzedni występ (Marcina Świątkiewicza usłyszymy 21 grudnia także w Radio Chopin – szczegóły niebawem!). Pierwszy raz w Polsce zabrzmi cały cykl niedawno odkrytych 12 Fantazji na violę da gamba Telemanna w wykonaniu Krzysztofa Firlusa. Z kolei Marcin Szelest zagra utwory z polskich tabulatur organowych, a carillonistka Anna Kasprzycka – transkrypcje utworów Silviusa Leopolda Weissa.

Festiwal Actus Humanus Nativitas 2018 to dziesięć koncertów w ciągu pięciu dni (12–16 grudnia) oraz sześć zabytkowych wnętrz Gdańska: Centrum św. Jana, Dwór Artusa, Kościół św. Katarzyny, Kościół św. Jakuba, Ratusz Głównego Miasta i Ratusz Staromiejski.