X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Paszport dla Nowaka

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 12:21
Kompozytor Aleksander Nowak, którego nowa opera „ahat ili. siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk była sensacją minionego roku (prapremiera 17 września podczas festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie), otrzymał Paszport Polityki w dziedzinie muzyki klasycznej.
Aleksander Nowak
Aleksander NowakFoto: A. Konieczna

W uzasadnieniu nagrody podkreślono „niezależność twórczą i niezależne spojrzenie na świat” śląskiego kompozytora – które można dostrzegać w jego swobodnym posługiwaniu się różnymi technikami kompozycji, ukierunkowanymi jednak na zasadniczy cel: przekaz emocjonalny. Muzyka Nowaka przede wszystkim nigdy nie pozostawia słuchacza obojętnym, przemawiając do niego zarazem indywidualnym i nowoczesnym, jak i mimo wszystko zrozumiałym językiem. To predestynuje autora do podejmowania utworów dramatycznych – a ahat ilī jest tego najlepszym dowodem. „Dawno nie mieliśmy w operze – nie tylko polskiej – tak przejmującej liryki, tak świetnie skonstruowanych ansambli, żywiących się napięciem scenicznym między postaciami – stwierdził jeden z nominujących do Paszportów autorów Radia Chopin, Jakub Puchalski. – Jednym słowem: tak znakomitego, pełnokrwistego dzieła teatru muzycznego.”

Opera, mimo spektakularnego sukcesu, nie jest jednak jedynym ubiegłorocznym triumfem Aleksandra Nowaka – wrzesień i październik przyniosły aż trzy prawykonania jego utworów, na festiwalach Warszawska Jesień (Do słów w ramach koncertu inauguracyjnego) i Auksodrone w Tychach (La, la, la).

Nominowani do nagród byli także dwaj wykonawcy: święcący sukcesy na międzynarodowym rynku opery barokowej sopranista Jan Jakub Orliński oraz Tomasz Ritter – zasłużony zwycięzca ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych, w którym odznaczył się nie tylko walorami interpretacyjnymi, lecz i wyjątkową, pełną elegancji wirtuozerią.