X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Zmarł profesor Mieczysław Tomaszewski

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 15:45
Nie tylko nestor polskich muzykologów, ale i wyjątkowy humanista – prof. dr hab. Mieczysław Tomaszewski zmarł w poniedziałek, 14 stycznia.
Mieczysław Tomaszewski
Mieczysław TomaszewskiFoto: PAP/Jan Bogacz

Urodzony w 1921 roku, kształcił się w grze na fortepianie u uczennicy Ignacego Friedmana; żołnierz kampanii wrześniowej, po wojnie podjął pracę w strukturach życia muzycznego i teatralnego w Bydgoszczy, organizując obchody Roku Chopinowskiego w 1949, po czym powierzono mu kierownictwo nowosformowanej Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej.

Trzy lata później osiadł w Krakowie, rozpoczynając pracę w Polskim Wydawnictwie Muzycznym, którego redaktorem naczelnym został w 1954 r., a później dyrektorem. Ukończył studia muzykologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, po którym zaczęła się jego kariera wykładowcy, aczkolwiek tytuł doktora uzyskał dopiero na podstawie dysertacji poświęconej Chopinowi, która była napisanym przez niego hasłem do Encyklopedii Muzycznej PWM (1984). Hasło to było tak rozbudowaną i wielowątkową pracą, że redaktor Encyklopedii, Elżbieta Dziębowska, nie chciała go przyjąć, jako nieprzystającego do encyklopedycznego standardu.

Działalność naukową i dydaktyczną kontynuował na Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie stworzył m.in. Katedrę Edytorstwa Muzycznego oraz Zespół Analiz i Interpretacji Muzyki, a następnie kierował Katedrą Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego.

W swojej pracy badawczej z właściwym dla siebie szerokim, humanistycznym spojrzeniem widzącym muzykę w szerokiej panoramie zjawisk kulturalnych, zajmował się przede wszystkim Chopinem (dysertacja doktorska rozbudowana została do rozmiarów podstawowej dziś monografii kompozytora Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans, 1998), pieśnią romantyczną i związkami muzyki ze słowem, a także polską muzyką współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości i postaci Krzysztofa Pendereckiego (ich owocem jest m.in. monografia Penderecki. Bunt i wyzwolenie, 2008).

(jp)

Zobacz też rozmowę o sile oddziaływania muzyki Chopina, jaką dla PR Chopin przeprowadził z prof. Mieczysławem Tomaszewskim prof. Marcin Gmys.