X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Powrót organów

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 15:17
108-letnie organy Eduarda Witteka w salezjańskim kościele parafialnym pw. św. Jana Bosko na Oruni w Gdańsku wracają do użytku po dwuletnich pracach renowacyjnych i rekonstrukcyjnych.
Odnowione organy w oruńskim kościele.
Odnowione organy w oruńskim kościele.Foto: mat. pras.

Orunia to dzielnica o złej sławie, którą z reguły omijają turyści i sami gdańszczanie. A jednak ma ona do zaoferowania bardzo ciekawy fragment historii Miasta. Na dodatek w oryginalnej postaci, niezniszczonej w czasie ostatniej wojny. Neogotycki kościół zaprojektowany w 1823 roku przez nadwornego cesarskiego architekta – Karla Schinckla z Berlina, z oryginalnym wystrojem sam w sobie jest perełką architektury. Na dodatek znajduje się tam skarb muzyczny, do tej pory „ukryty” za niezliczoną liczbą przemalowań i niefachowych „napraw” – neoromantyczne organy w barokowej szafie.

Instrument powstał dzięki fundacji rodziny Hoene w 1911 roku, jednak historia obudowy, czyli szafy organowej z przepięknym prospektem, sięga roku 1749, kiedy to, po kolejnym kataklizmie wojennym jeden z najwybitniejszych ówczesnych organmistrzów europejskich – Andreas Hildebrandt wybudował organy w kościele szpitalnym (Lazarethkirche) za murami Gdańska. Jest to dziś jedyny zachowany zabytek z tej nieistniejącej świątyni.

Na początku dziewiętnastego wieku organmistrz Ahrendt przeniósł szafę ze zniszczonego kościółka na Orunię i wybudował w nim nowy instrument, a ten znowu został wymieniony na początku wieku dwudziestego. Niezniszczony w czasie wojny, największych szkód doznał w czasach powojennych, kiedy to był reperowany nie zawsze przez wykształconych organmistrzów i popadł w ruinę, zachowując wciąż wysoki procent materii historycznej. W 2016 z inicjatywy księdza Mariusza Słomińskiego, proboszcza parafii pw. Jana Bosko na Oruni, przy wsparciu Miasta Gdańska oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczął się wieloaspektowy proces renowacji i częściowej rekonstrukcji obiektu, zrealizowany przez panią Jolantę Pabiś-Ptak oraz Szymona Januszkiewicza oraz ich współpracowników pod nadzorem merytorycznym dra hab. Andrzeja Szadejki. W trakcie prac konserwatorskich odkryto właściwego autora szafy organowej (który do tej pory w literaturze przedmiotu opisany był niewłaściwie) oraz przywrócono oryginalne wybarwienie poszczególnych elementów obudowy pochodzących z różnych okresów. W trakcie prac organmistrzowskich przywrócono w najmniejszych detalach stan instrumentu sprzed 108 lat. Obecnie jest to jedyny w pełni sprawny instrument neoromantyczny w całej aglomeracji gdańskiej.

Zabytkowych organów słuchać można podczas cyklu „Oruńskich Koncertów”, który zainaugurowany zostanie 3 lutego, o godz. 19.30. Wystąpią Bożena Harasymowicz – sopran, Emil Miszk – trąbka i Andrzej Szadejko – organy, w muzyce Dvořáka, Rossiniego, Moniuszki, Szadejki, Miszka i innych.

(mat. pras.)