X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Chopinowski narybek

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 13:05
Za nami pierwszy dzień konkursowych zmagań, w których zdążyli się zaprezentować artyści najmłodsi oraz kilkoro muzyków z kategorii najbardziej zaawansowanej wiekowo (grupa III). Relację o konkursowych zmaganiach tych drugich, których występy wypełnią także cały dzisiejszy dzień, napiszemy jutro. A co można powiedzieć o dzieciach dopiero wkraczających do świata wielkiej muzyki?
27. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni
27. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni Foto: szafarnia.art.pl

Każdy z zakwalifikowanej do Konkursu piętnastki kandydatów musiał zagrać jedną kompozycję Bacha oraz Chopina, a także jeden dowolny utwór o charakterze wirtuozowskim (tak tak, mimo młodego wieku trzeba już jurorom udowodnić, że posiada się przynajmniej zadatki na wybitnego wirtuoza!). W porównaniu do Konkursu sprzed roku poziom był bardzo zbliżony. Co ciekawe, nie zdarzały się (jak wcześniej) występy słabe. Owszem, niektóre dzieci grały jeszcze w sposób dosyć szkolny i „zaledwie” wyuczony, dowodząc, że potrzebują trochę więcej czasu na to, by w pełniejszy sposób ujawnić swoją osobowość, ale przecież jest to zjawisko naturalne, występujące także i w wyższych kategoriach wiekowych.

Nie wiem, czy wczoraj ujawnił się talent na miarę Anwen Deng, 9-letniej Australijki chińskiego pochodzenia, która w ubiegłym roku była już studentką nowojorskiej Julliard School of Music i w cuglach zwyciężyła w swojej kategorii wiekowej. Niemniej chociażby 7-letnia reprezentantka Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Jin A Yu (uczennica Mi Yang Ri) czy 10-letni Chińczyk Zihu Shao z moskiewskiej Szkoły Gniesinych (wychowanek Eleny Berezkiny) zrobili wczoraj znakomite wrażenie. Oboje zresztą już zostali laureatami szafarskiego Konkursu, chociaż jeszcze nie wiemy, które miejsca zdobyli, ponieważ szczegóły rankingu zostaną ujawnione dopiero podczas niedzielnej transmisji koncertu laureatów (oczywiście na antenie Polskiego Radia Chopin). Dość wspomnieć, że kiedy Zihu Shao grał Chopinowską Fantazję-Impromptu czy popisową transkrypcję z baletu Romea i Julia Prokofiewa, skojarzenia z 8-letnią cesarzówną współczesnej pianistyki na świecie – Juyą Wang, grającą przed dwudziestu laty (vide YouTube!) pierwszą część Sonaty Waldsteinowskiej Beethovena – były chyba uprawnione…

Zachęcamy do wysłuchania i obejrzenia kilku krótkich wywiadów z najmłodszymi artystami tegorocznego Konkursu. Nie wszystkim spośród naszych młodych rozmówców – a byli nimi: Zihu Shao, Rosjanka Alsa Rzaeva, Polka Julia Joanna Willner-Paster oraz Ukrainka Tereza Verzun-Rolinher – tym razem udało się zdobyć jedną z nagród, ale ostatecznie ich dalsze losy artystyczne i tak zweryfikuje juror najbardziej sprawiedliwy: czas.