X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Ucho i intrygująca Hiszpania

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 09:00
Jedna z najbardziej zagadkowych, ale i robiących największe wrażenie budowli Europy stanęła w końcu XVI wieku w półpustynnych polach pod Madrytem. Niby wiemy o niej wszystko, jednak wciąż niezwykłością uderza sama idea: połączenia samotniczego klasztoru z królewskim pałacem i wszystkimi jego przyległościami. W celu – a może był to przypadkowy skutek? – wykreowania ośrodka władzy niedostępnej i ukrytej za posępnymi murami szarego czworoboku, ośrodka przypominającego bardziej twierdzę, niż rezydencję. Na spotkanie z tą tajemnicą, której siła oddziaływania sięgnęła aż krańców Europy, wpływając na niektóre z najważniejszych polskich siedzib królewskich i możnowładczych – zabierze słuchaczy najbliższe sobotnie „Ucho nienasycone”.
Escorial
Escorial Foto: domena publiczna

Skupienie władzy w Escorialu pomogło rozkwitnąć tam także muzyce, która wpierw importowana była z Rzymu, jak w wypadku mistrza polifonii Tomasa Luisa de Victorii, ostatecznie jednak, nie bez włoskich wzorów Domenica Scarlattiego, wytworzyła swój własny idiom, w postaci utworów Padre Antonio Solera. Posłuchamy tych efektownych utworów zarówno w wersji klawesynowej, jak i fortepianowej – która pod palcami młodej Alicii de Larrochy otwiera przed słuchaczami nowe możliwości interpretacyjne.

Nieustanny związek muzyki iberyjskiej z Włochami zaprowadzi nas też do najbardziej typowego przykładu hiszpańskości – a że ujęty on został w ramy klasyczne, pozornie nieprzystające, brzmi tym bardziej fascynująco. Kompozytorem, który bawił się tym zderzaniem i łączeniem idiomów był Luigi Boccherini, a jego Kwintetów z tematem Ritirata di Madrid oraz Fandango posłuchamy w wykonaniu mistrzów: gitarowe zagra Pepe Romero, a fortepianowy Andreas Steier.

Od Hiszpanii Boccheriniego – miejscami plakatowej, ale realnej, znanej mu z autopsji, krok już tylko do Hiszpanii wyobrażonej kompozytorów francuskich. Nad Sekwaną przez bardzo długi czas południowy sąsiad pełnił rolę egzotycznej atrakcji – dostatecznie bliskiej, by liczyć na jej zrozumienie przez szeroką publiczność, i dostatecznie odmiennej, by na różne sposoby ożywiała wyobraźnię. Najciekawsze, że w to samo myślenie włączyli się i niektórzy twórcy hiszpańscy... a niektórzy z kolei potrafili tego uniknąć, starając się tworzyć muzykę w hiszpańskim stylu i nie popadając przy tym w pułapkę zastawioną przez Carmen. Posłuchamy po trochu każdego nurtu – znów w kreacji de Larrochy, lecz i pod wymagającą, precyzyjną, ale i barwną batutą Reinera. Jak zwykle w sobotę między 10 a 13, na wycieczkę do Hiszpanii zaprasza Państwa –

Jakub Puchalski.