X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

„Ucho” z Ivesem w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 23:25
Przerośnięty, bezosobowy ludzki konglomerat czy przytulne miasto na miarę człowieka? Nowy Jork jest jednym i drugim. I taka też jest związana z nim muzyka, dodając niekiedy do oczywistej efektowności, podszywanej stylizacjami jazzowymi, element wyjątkowy i może nieoczekiwany: tajemnicę.
Central Park  widok z GE Building
Central Park – widok z GE BuildingFoto: wikipedia /domena publiczna

To ostatnie, to już skutek geniuszu Charlesa Ivesa – ten zaskakujący kompozytor, najbardziej amerykański ze wszystkich (też pod względem kariery, którą robił nie w muzyce, a w biznesie ubezpieczeniowym) i zarazem zupełnie wyjątkowy, niepodobny ani do kolegów ze Stanów, ani do kolegów z Europy, będzie głównym bohaterem naszego spotkania w Nowym Jorku. Poematy symfoniczne Central Park in the Dark i Unanswered Question – oraz przede wszystkim dwie spektakularne symfonie i ich szczególne historie, Druga i tajemnicza Czwarta (w nagraniu Leopolda Stokowskiego, zarejestrowanym zaraz po prawykonaniu dokonanym przez tego wielkiego dyrygenta w 1965 r.) – stanowią trzon naszych niecodziennych odwiedzin w Ameryce.

Drugim bohaterem będzie Samuel Barber i przede wszystkim jego niezwykła pieśń (?) – rapsodia liryczna (jak chciał sam kompozytor), a może jakby XX-wieczny madrygał: Knoxville, Summer of 1915. Jedna z najpiękniejszych kompozycji stulecia, w Polsce niemal nieznana, choć przecież wykonywana jest przez największe śpiewaczki.

Zajrzymy jednak i do takiego Nowego Jorku, jaki jest najsławniejszy: by sprawdzić, czy tylko Gershwin potrafił wpisywać się w idiom jazzowy. Dwa efektowne koncerty fortepianowe: Gershwina zagra młody Entremont, a Coplanda Earl Wild. Zapraszam na kolorowe ulice Nowego Jorku.


Jakub Puchalski