X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Gwiazdy Chopina - i jego Europy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 15:00
Plejada wybitnych pianistów wraz z orkiestrami symfonicznymi i zespołami instrumentów dawnych rozpoczyna swą doroczną defiladę przez warszawskie estrady. Na festiwalu Chopin i Jego Europa wystąpić mają bywalcy – od Marthy Argerich po Benjamina Grosvenora – ale pojawi się też nowy artysta, zdobywający świetne recenzje Juho Pohjonen.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: NIFC

Jewgieni Bożanow (Bozhanov), Christoph Prégardien, Kevin Kenner, Quatuor Mosaïques, Benjamin Grosvenor, Nelson Goerner, Tobias Koch, Wadim Chołodenko (Kholodenko), Alena Baeva, Cyprien Katsaris, Belcea Quartet, Alexander Melnikov, Daniel Hope, Kristian Bezuidenhout, Tomasz Konieczny, Nikolai Demidenko... – nazwiska występujących podczas festiwalu sławnych muzyków można mnożyć, aczkolwiek niemal wszyscy są już doskonale znani publiczności. Jak zwykle też wielu z nich występować będzie zarówno na współczesnych, jak i na historycznych fortepianach. Àpropos tych ostatnich: wśród wykonawców znajdą się też wybrani laureaci ubiegłorocznego I Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych, w tym jego zwycięzca, Tomasz Ritter, oraz Dmitri Ablogin, który zrobił szczególne wrażenie właściwą dla początku XIX wieku fantazją wykonawczą.

Repertuar koncertów jak zawsze obejmie nie tylko utwory Chopina (z predylekcją do jego Koncertów fortepianowych), ale i kompozytorów z jego czasów, i późniejszych. Na inaugurację zabrzmiało Requiem Cherubiniego (o którym Beethoven mówił, że gdyby sam miał napisać mszę żałobną, byłaby to właśnie msza Cherubiniego; sędziwy włoski kompozytor był też najbardziej poważanym twórcą działającym w Paryżu w momencie przybycia do niego Chopina), ale głównym bohaterem – poza autorem mazurków – będzie Stanisław Moniuszko. Festiwal specjalizuje się w prezentowaniu oper belcantowych w wersjach na instrumentach z epoki; od lat wykonawcą ich jest zespół Europa Galante Fabia Biondiego. Włoski skrzypek i dyrygent, który w ubiegłym roku wykonał opublikowaną już na CD Halkę, w tym sięgnie po Flisa. Z dorobku Moniuszki usłyszymy jeszcze m.in. Straszny dwór (jednak już pod batutą Grzegorza Nowaka), Biondi natomiast poprowadzi także Korsarza – wczesną operę Verdiego. Jako pierwsza znalazła się w programie najwcześniejsza polska śpiewogra – Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale Jana Stefaniego – która jest też tematem warsztatów dla dzieci. Poprowadzi ją również stały gość w Warszawie: Václav Luks (wystąpi też jego znany zespół, Collegium 1704). Cztery pełne opery (nawet jeżeli Flis jest dziełem nieledwie miniaturowym, a Cud mieści się w kategoriach wodewilu) zdecydowanie wyróżniają tegoroczną edycję festiwalu.

Chopin i Jego Europa trwa od 14 sierpnia do 1 września. Zakończy się koncertem Filharmonii Narodowej, dyrygowanym przez jej nowego dyrektora, Andrieja Borejkę.