X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Ostatnia wycieczka: „Ucho” nad Newą

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 12:30
Muzyka rosyjska bez Czajkowskiego i Rachmaninowa? Ostatnia audycja z wakacyjnego cyklu wędrówek „Ucha nienasyconego” zaprowadzi nas do kolebki muzyki rosyjskiej – Petersburga.
Sankt Petersburg
Sankt Petersburg Foto: domena publiczna

Długie, jasne ulice zabudowane neoklasycznymi pałacami rodem z Francji, Italii lub malowniczej Anglii – nowoczesne, uniwersalne miasto przełomu XVIII i XIX wieku, jakby ówczesny Szanghaj czy Pekin – stało się miejscem narodzin muzyki najbardziej rdzennie rosyjskiej, sięgającej najgłębiej do ludowych i cerkiewnych tradycji.

W sobotę od godz. 10 podążać będziemy śladami Modesta Musorgskiego i Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, a także założyciela słynnego petersburskiego Konserwatorium Antona Rubinsteina, sięgając aż V Symfonii Szostakowicza, która jest już świadectwem najgłębszych przemian, jakie dotknęły miasto nad Newą w wieku XX.

Wykonawcy – przede wszystkim lokalni, jako że Petersburg, a potem Leningrad, dali światu szereg największych, a zarazem najbardziej zaskakujących muzyków. Tylko tu w radzieckiej Rosji mogła pojawić się tak zadziwiająca postać, jak kompletnie antyradziecka Maria Judina (w jej nietypowej interpretacji usłyszymy Obrazki z wystawy), tylko tu mógł osiągnąć swój niezwykły artystyczny sukces Jewgieni Mrawiński, stojący ponad pół wieku na czele Filharmonii Leningradzkiej. Ci ostatni wyjątkowi w skali światowej wykonawcy zagrają i popisową uwerturę Glinki do Rusłana i Ludmiły, i fragmenty symfoniczne z Legendy o niewidzialnym grodzie Kitieżu... Rimskiego-Korsakowa, i wreszcie – w najpóźniejszym nagraniu z 1984 roku – V Symfonię Szostakowicza, której niemal pięć dekad wcześniej dali prawykonanie. Poza tym usłyszymy także Artura Rodzińskiego, a nawet Józefa Hofmanna (z Fritzem Reinerem) – niezrównanego wykonawcę słynnego Koncertu d-moll swojego mistrza, Antona Rubinsteina. Przed I wojną światową właśnie Hofmann był zresztą w Petersburgu największą, najbardziej uwielbianą gwiazdą, wspominaną przez następne kilkadziesiąt lat – gdy już nie przyjeżdżał do Rosji. 

(jp)