X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Konkurencja za miedzą

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 14:33
Kissin, Yuja Wang, Marc-Andre Hamelin i Charles Richard-Hamelin, Filharmonicy Berlińscy, berlińska Radiówka, London Symphony Orchestra, Concertgebouw z Amsterdamu, Orchestre National de France, najlepsze zespoły muzyki dawnej i najlepsi soliści w muzyce, w której są specjalistami. Kończy się Chopin i Jego Europa, a tymczasem na chętnych czeka następna tura koncertów, po trzy, a nawet cztery i pięć dziennie, od 31 sierpnia do 22 września. Gdzie? W Bukareszcie, podczas festiwalu George Enescu. A to nie jedyna impreza, jaka rozpoczyna się w najbliższych dniach. Już dzisiaj startuje też nie mniej atrakcyjny Musikfest w Berlinie, a za tydzień rozpocznie się nieco mniej typowa – bo bardzo średniowieczna i chorałowa – Wratislavia Cantans.
George Enescu Festival 2019
George Enescu Festival 2019Foto: mat. pras.

Najbliższy nam festiwal wrocławski zaczyna się dopiero 6 września, więc jeszcze zdążymy do niego wrócić – a tymczasem dwie wielkie imprezy, które mogą ze sobą rywalizować w walce o środkowoeuropejskich melomanów. Tradycyjnie słuchacze z Polski na orkiestrową ucztę wybierają się do stolicy Niemiec: gospodarzem Musikfestu są Filharmonicy Berlińscy, a w ramach festiwalu nie tylko występują pozostałe wybitne orkiestry Berlina (radiowa, Konzerthaus...), lecz i przyjeżdżają najlepsze zespoły z Europy, a nawet z Ameryki. Tegoroczny program Musikfestu skupiony jest głównie na muzyce Hectora Berlioza (w 150. rocznicę śmierci), choć jak zwykle na tej imprezie romantyczny temat kontrapunktowany będzie współczesnymi kompozycjami, które ukazują dawniejszą muzykę w nowym oświetleniu. Strona wykonawcza festiwalu skrojona jest na miarę stolicy Niemiec: występują najwięksi światowi wykonawcy. Festiwal rozpoczyna się już 30 sierpnia, wykonaniem przez Pierre'a-Laurenta Aimarda Katalogu ptaków (Catalogue d'Oiseaux) Oliviera Messiaena, a następnie przez berlińskie estrady do 19 września (z appendiksem 22) defilować będą najsłynniejsi współcześni muzycy. Szczegóły na stronie imprezy.

Z symfonicznymi atrakcjami w Berlinie konkuruje w tym roku – organizowany jako biennale, w cyklu dwuletnim – George Enescu Festival w stolicy Rumunii. Trudno wymieniać choćby najciekawsze zaplanowane tam wydarzenia – po kilka koncertów dziennie tworzy zupełnie niezwykłą paletę repertuaru i wybitnych wykonawców, w której własną ścieżkę mogą znaleźć zarówno miłośnicy muzyki dawnej, romantycznej symfoniki czy pianistyki, albo fani muzyki współczesnej. Impreza połączona jest z toczącym się jednocześnie konkursem (w kategorii skrzypiec, wiolonczeli, fortepianu i kompozycji), a jej koncerty wykraczają nie tylko poza Bukareszt, lecz nawet i poza Rumunię: pod marką Festiwalu Enescu odbywają się koncerty, w których uwzględniono kompozycje patrona – będącego najwybitniejszą osobowością muzyczną w historii kraju i jedną z najciekawszych w swoich czasach – m.in. w Toronto, Berlinie, Florencji.