Radio Chopin

Z „Uchem” na emigrację

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 10:35
Emigranci – co pchało muzyków do emigracji, i jak się to artystycznie dla nich kończyło? Od Chopina, przez Zarębskiego do... Artura Benedetti Michelangelego – w sobotnim „Uchu nienasyconym” śledzimy niekiedy naprawdę zaskakujące losy artystów.
Okładka książki Sto lat muzycznej emigracji. Kompozytorzy polscy za granicą (1918-2018)  autor grafiki: Max Skorwider
Okładka książki Sto lat muzycznej emigracji. Kompozytorzy polscy za granicą (1918-2018) / autor grafiki: Max Skorwider Foto: savethemusic.eu

A wszystko z powodu książki Marleny Wieczorek, przedstawiającej kompozytorów polskich XX i XXI wieku, którzy wybrali – z różnych powodów – życie na emigracji. W ostatniej godzinie audycji Beata Stylińska rozmawiać będzie o książce z jej współautorami, specjalistami Beatą Bolesławską i Grzegorzem Piotrowskim, wcześniej natomiast posłuchamy muzyki, która wystąpi w roli tła dla emigracyjnych losów przedstawionych w publikacji: najważniejszych polskich twórców XIX-wiecznych, Chopina i Zarębskiego, oraz XX-wiecznego Węgra, Beli Bartóka. Zagrają nam też emigrujący artyści: wspominany Benedetti Michelangeli, Juana Zayas, Rafael Kubelik. Do tego Piotr Sałajczyk, który swymi płytami z kompletem opusowanych dzieł Juliusza Zarębskiego zapowiada zbliżający się drugi Festiwal Polskiego Radia Chopin: wówczas zagra na naszej antenie niepublikowaną dotąd Wielką Fantazję polskiego ucznia Liszta, a tymczasem posłuchamy w jego wykonaniu wyboru najciekawszych utworów Zarębskiego. Emigracja niekoniecznie musi być wydarzeniem dramatycznym.


Jakub Puchalski