X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Wygrał jazz

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 23:00
Przewodnicząca kapituły Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka – Joanna Wnuk-Nazarowa, uhonorowała podczas uroczystej gali 16 września legendę jazzu, saksofonistę tenorowego i barytonowego Jana Ptaszyna Wróblewskiego "za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu" i "za budowanie prestiżu polskiego środowiska jazzowego".
Jan Ptaszyn Wróblewski przemawia do publiczności zgromadzonej w Teatrze Wielkim w Warszawie
Jan "Ptaszyn" Wróblewski przemawia do publiczności zgromadzonej w Teatrze Wielkim w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Jan Ptaszyn Wróblewski (ur. 1937) karierę rozpoczynał w Poznaniu prowadząc w latach 50. studenckie zespoły taneczne. Na scenie jazzowej zadebiutował na 1. Festiwalu Jazzowym w Sopocie, występując z Sekstetem Krzysztofa Komedy. Z zespołem tym jako klarnecista i saksofonista grał do końca jego istnienia, tj. do 1957 r. 

Ptaszyn współpracował z najważniejszymi muzykami w branży współtworząc szereg kolektywów: Jazz Believers, Moderniści, radiowy zespół rozrywkowy Jerzego Millana, All Stars Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza, Poznańska Piętnastka Radiowa Zygmunta Mahlika. Prowadził też własne zespoły: Kwintet Poznański (1958-59), Jazz Outsiders (1960-61), Polish Jazz Quartet (1963-66), Studio Jazzowe Polskiego Radia (1968-78) oraz Stowarzyszenie Popierania Prawdziwej Twórczości "Chałturnik"(1970-77). W 1973, wspólnie z Wojciechem Karolakiem, utworzył zespół Mainstream (1973-77), a potem znany Kwartet (1978-84). Pod koniec lat 80. Jan Ptaszyn Wróblewski podjął współpracę z Jarosławem Śmietaną, która zaowocowała powołaniem grupy Sounds, następnie Symphonic Sound, później - Polish All Stars. Wraz z Henrykiem Majewskim grał natomiast w zespole S. O. S. (Sitwa Ogromnie Swingujących).

Artysta koncertował m.in. na Węgrzech, w Jugosławii, we Francji, Belgii, Danii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Indiach i Stanach Zjednoczonych. Obecnie prowadzi własny sekstet i – wraz z Andrzejem Jagodzińskim – Czwartet. Kierowana przez niego grupa muzyków w składzie: Jerzy Głód, Jacek Niedziela, Robert Majewski (oraz gościnnie Henryk Miśkiewicz) wkrótce potem zadebiutowała z sukcesem jako zespół The New Presentation. W kolejnych latach w podobny sposób powstało kilka następnych formacji, w których występowali m.in.: Kuba Stankiewicz, Darek Oleszkiewicz, Kazimierz Jonkisz, Bogdan Hołownia.

Obok działalności muzyka jazzowego od lat zajmuje się kompozycją. Już w latach 70. napisał kilkanaście piosenek m.in. dla Andrzeja Dąbrowskiego, Ewy Bem, Łucji Prus, Maryli Rodowicz, Andrzeja Zauchy, zespołu Alibabki. W tym czasie zaczął także komponować utwory symfoniczne.

Jan Ptaszyn Wróblewski jako aranżer współpracował z orkiestrami radiowymi, m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji, Orkiestrą Studia S-1 i big-bandem Andrzeja Trzaskowskiego. Dokonał wielu nagrań, a jego dyskografia obejmuje kilkanaście albumów autorskich i kilkadziesiąt płyt, w realizacji których brał udział.

Od niemal pół wieku zajmuje się też popularyzacją muzyki jazzowej. Od 1970 r. prowadzi własną audycję – „Trzy kwadranse jazzu” w Programie 3. Polskiego Radia. Realizował również autorskie programy telewizyjne, m.in. „Jan Ptaszyn Wróblewski prezentuje”.

Jan Ptaszyn Wróblewski jest laureatem „Złotego Saksofonu” - nagrody magazynu „Dookoła Świata” (1958), Nagrody im. Mateusza Święcickiego (1996) oraz honorowej „Złotej Tarki” (2000). Kilkakrotnie zwyciężał w ankietach magazynu „Jazz Forum” w kategorii saksofon barytonowy (1983-88 i 1992-2001) oraz aranżer (1992-2001). W 1998 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 r. Akademia Fonograficzna ZPAV uhonorowała go statuetką  „Złotego Fryderyka 2006” za całokształt twórczości. W 2007 r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. W 2012 r. został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury w dziedzinie muzyki. Otrzymał także Paszport Polityki za 2016 r. jako Kreator Kultury. W tym samym roku dołączył do grona laureatów Nagrody Honorowej Koryfeusz Muzyki Polskiej.

Trzy lata temu obchodził podwójny jubileusz –  80-lecia urodzin i 60-lecia pracy artystycznej. 

Mimo iż Jan Ptaszyn Wróblewski ma na koncie niesamowite dokonania artystyczne, jest człowiekiem niezwykłej pokory. Po otrzymaniu statuetki powiedział poruszony:

„jestem głęboko wdzięczny, że (…) traktujecie jazz jako pełnoprawną sztukę”. 


___________

Autorem idei ustanowienia Nagród Mediów Publicznych jest Krzysztof Czabański, będący obecnie przewodniczącym Rady Mediów Narodowych. Pomysł narodził się na przełomie 2007 i 2008 roku. Czabański podkreśla, że kontynuowanie przyznawania nagród przez Polskie Radio, TVP i PAP wpisuje się w wypełnianie misji mediów publicznych.