X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Skomponowane czy improwizowane?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 11:00
Zbliżający się festiwal Radia Chopin, którego tematem są fantazje i improwizacje – zachęca do przyjrzenia się nieco bliżej temu gatunkowi twórczości. Wprawdzie nawet w „Uchu nienasyconym” nie uda się usłyszeć prawdziwych improwizacji Beethovena czy Chopina – ale możemy usłyszeć, jak takie improwizacje się rodziły.
Plakat promujący 2. Festiwal Polskiego Radia Chopin
Plakat promujący 2. Festiwal Polskiego Radia ChopinFoto: Lech Majewski

Ich ślady pozostały w licznych utworach, które często noszą tytuł fantazja bądź impromptu – czyli improwizacja właśnie. Zaczniemy od jednego z mistrzów źródłowych, Carla Philippa Emanuela Bacha, i sprawdzimy, jak rozwija się myśl muzyczna powstająca ex promptu m.in. w wielkiej Fantazji c-moll op. 80 Beethovena. W jej dalszej części kompozytor wprowadził bynajmniej nie improwizowaną orkiestrę i chór, ale wcześniejszy długi wstęp fortepianowy jak najbardziej nosi cechy poszukiwań natchnienia przy klawiaturze. Do tego Chopin i Schubert – aż po wspaniałą, dla odmiany kunsztownie skomponowaną, ale jednak fantazję na temat pieśni Der Wanderer, czyli Wędrowiec. Te utwory zagra mistrz – Wilhelm Kempff. A fantazji – czyli w tym wypadku wyobraźni – podobnie nie zabraknie też w VI Symfonii Beethovena, pod cudowną batutą Ottona Klemperera. Zapraszamy w sobotę od godz. 10!

(jp)