X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

2. Festiwal Polskiego Radia Chopin

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 12:40
Już 15 października w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie rozpocznie się 2. Festiwal Polskiego Radia Chopin, zorganizowany przy współpracy Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Wybór miejsca dla tego wydarzenia nie jest przypadkowy: to przecież tutaj, jesienią 1829 roku, patron naszej stacji, Fryderyk Chopin, spędził nieco ponad tydzień czasu. To właśnie w tym zjawiskowym obiekcie architektonicznym, zaprojektowanym przez Karla Friedricha Schinkla i szczęśliwie stojącym w stanie nienaruszonym od blisko dwustu lat, nastoletni geniusz z Żelazowej Woli grywał na fortepianie i komponował ku uciesze muzykalnego księcia Antoniego Radziwiłła i jego dwóch córek.
Plakat 2. Festiwalu Polskiego Radia Chopin
Plakat 2. Festiwalu Polskiego Radia Chopin Foto: Lech Majewski

W bieżącym roku hasłem przewodnim Festiwalu jest „Romantyczna fantazja i improwizacja”.

Przez sześć kolejnych wieczorów, za pośrednictwem anteny Polskiego Radia Chopin, z Antonina popłynie w świat muzyka przeznaczona na fortepian solo lub na kameralne zespoły złożone z wybitnych improwizatorów. Pięć pierwszych koncertów poprzedzonych zostanie dodatkowo transmisjami 25-minutowych prelekcji, tematycznie powiązanych z prezentowaną muzyką i historią Pałacu Myśliwskiego.

Na zakończenie Festiwalu, 20 października, czeka nas sensacyjny finał: do fortepianu zasiądzie wówczas jeden z najbardziej kreatywnych pianistów początku XXI wieku – bułgarski wirtuoz Evgeni Bozhanov, którego pamiętamy z elektryzujących występów w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie (2010).


Kolejne wieczory Festiwalu zaprogramowane zostały następująco:


Wtorek, 15 października:

18:30 wykład prof. Ryszarda Daniela Golianka pt. „O fantazji w muzyce”

19:00 recital pianistyczny Piotra Sałajczyka – w programie kompozycje Aleksandra Nowaka (światowe prawykonanie zamówionej przez Polskie Radio Chopin kompozycji pt. „Sturm und Frieden”), J. Zarębskiego (premiera antenowa odkrytej w 2010 roku w Weimarze „Wielkiej fantazji”) i K. Szymanowskiego („Maski” i „3 Mazurki” z op. 50)

 

Środa, 16 października:

18:30 wykład prof. Jakuba Stankiewicza pt. „O improwizacji jazzowej”

19:00 koncert Kuby Stankiewicza (fortepian) z udziałem Macieja Sikały (saksofon), Wojciecha Pulcyna (kontrabas) i Sebastiana Frankiewicza (perkusja) – w programie materiał z najnowszej, dopiero zapowiadanej płyty Kuba Stankiewicz inspired by Roman Statkowski, dla której kanwę stanowi arcydzieło polskiej opery – Maria R. Statkowskiego.

 

Czwartek, 17 października:

18:30 wykład prof. Ireny Poniatowskiej pt. „O romantycznej improwizacji fortepianowej”

19:00 koncert Aleksandra Dębicza (fortepian) i Marcina Zdunika (wiolonczela) z improwizacjami na tematy zaczerpnięte z twórczości F. Chopina (program „IMPROmptu”) i kompozytorów epoki renesansu (program „REnaissance”)

 

Piątek, 18 października:

18:30 wykład prof. Wiesława Ratajczaka pt. „O powieści Gustawa Bojanowskiego »Tydzień w Antoninie«

19:00 recital pianistyczny Macieja Grzybowskiego – w programie kompozycje C.Ph.E. Bacha („Fantazja fis-moll” Wq 67”), L. van Beethovena („Sonata Es-dur »Quasi una fantasia«” op. 27 nr 1), J. Brahmsa („3 Intermezzi” op. 117), C. Debussy’ego (2. i 7. Preludium z II Zeszytu), A. Schönberga („6 kleine Klavierstücke” op. 19), A. Weberna („Wariacje” op. 27) i P. Mykietyna („2 Arabeski” z 2018 r. skomponowane specjalnie dla Polskiego Radia Chopin)

 

Sobota, 19 października:

18:30 wykład prof. Iwony Puchalskiej pt. „Prorocy czy hochsztaplerzy? – Rozkwit i upadek improwizacji poetyckiej”

19:00 recital pianistyczny Julii Kociuban – w programie kompozycje W.A. Mozarta („Fantazja c-moll” KV 475), L. van Beethovena („Sonata Es-dur »Quasi una fantasia«” op. 27 nr 1), F. Chopina („Fantazja f-moll” op. 49) i R. Schumanna („Fantazja C-dur” op. 17)


Niedziela, 20 października:

19:00 nadzwyczajny recital Evgenija Bozhanova – w programie utwory R. Schumanna („Arabeska” op. 18), F. Schuberta („Sonata B-dur”  D. 960) i F. Chopina („Nokturn H-dur” op. 62 nr 1, „Sonata h-moll” op. 58)

Wszystkie transmisje poprowadzi wybitny dziennikarz muzyczny Polskiego Radia, laureat Złotego Mikrofonu red. Marcin Majchrowski.