Radio Chopin

Gwiazdy Festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 12:40
W ramach Festiwalu odbędą się dwa koncerty z improwizacjami (Kuby Stankiewicza z zespołem oraz duetu Aleksander Dębicz – Marcin Zdunik) oraz cztery recitale fortepianowe w wykonaniu Piotra Sałajczyka, Macieja Grzybowskiego, Julii Kociuban i na samo zakończenie – sensacja! – jednego z największych wirtuozów naszych czasów Evgenija Bozhanova. Koncert inauguracyjny uświetni prawykonanie napisanej na specjalne zamówienie Polskiego Radia Chopin kompozycji na fortepian solo "Sturm und Frieden" Aleksandra Nowaka, tegorocznego laureata Paszportu Polityki. Poznajmy gwiazdy 2. Festiwalu Polskiego Radia Chopin...
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie Foto: https://pixabay.com

Aleksander Nowak Aleksander Nowak

ALEKSANDER NOWAK (ur. 1979), absolwent klasy gitary Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w rodzinnych Gliwicach oraz klasy kompozycji A. Lasonia w Akademii Muzycznej w Katowicach. W l. 2006-2008 kontynuował studia pod kierunkiem S. Rouse’a na Uniwersytecie w Louisville. Od 2008 jest zatrudniony w macierzystej uczelni w Katowicach, gdzie w 2016 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Komponuje muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną dla wielu solistów, zespołów i instytucji. Jego utwory wykonywali m.in. E. Knapik, U. Kryger, Ł. Kuropaczewski, Warszawska Grupa CELLONET, The London Sinfonietta, Chamber Philharmony Pardubice, Kwartludium, Kwartet Śląski, Orkiestra Kameralna AUKSO, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, NOSPR w Katowicach. Twórca 4 wystawionych oper:  Sudden Rain  (Teatr Wielki – Opera Narodowa, 2009), Spoon River („Warszawska Jesień”, 2013), Space Opera (Teatr Wielki w Poznaniu, 2015) i Siostra bogów (Festiwal „Sacrum Profanum” 2018, dzieło napisane z inspiracji Olgi Tokarczuk). Jest m.in. laureatem Nagrody „Gwarancje Kultury” (2010), Moritz von Bomhard Fellowship, University of Louisville Dean’s Citation, nominacji do Nagrody Mediów Publicznych OPUS (2008) i „Paszportu Polityki” (2019).


Evgeni Bozhanov Evgeni Bozhanov

EVGENI BOZHANOV (ur. 1984), bułgarski pianista coraz częściej uznawany na świecie za jednego z najważniejszych żyjących wirtuozów. Absolwent Folkwang Hochschule w Essen (klasa B. Blocha) oraz Robert Schumann Hochschule w Düsseldorfie (klasa G.F. Schencka). Jest laureatem m.in. Konkursu Światosława Richtera w Moskwie, Królowej Elżbiety w Brukseli i Van Cliburna w Fort Worth. Jego międzynarodowa kariera nabrała rozpędu po udziale w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie (2010), który wywołał kontrowersje w polskiej prasie. Występował jako solista z towarzyszeniem Philharmonia Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic, Orkiestry Kameralnej Radia Bawarskiego, Accademia di Santa Cecilia, NOSPR, RAI, Filharmonica Arturo Toscanini, TonkünstlerOrchester, Ensemble Wien. Uczestniczył w festiwalach w Lille, Biarritz, Gandawie, Bergamo, La Roque d’Antheron; występował m.in. na estradach Musikverein w Wiedniu, Filharmonii Berlińskiej, mediolańskiej Serate Musicali, Fundacji Gulbenkiana w Lizbonie. W 2018 niemieckie wydawnictwo Hänssler wydało jego nagranie koncertów fortepianowych Szostakowicza i Mozarta z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Bawarskiego Radia pod batutą R. Szulca. We wrześniu 2019 ukazał się najnowszy album pianisty pt. Morgen z utworami Straussa, Regera, Brahmsa i Schuberta.

Piotr Sałajczyk Piotr Sałajczyk

PIOTR SAŁAJCZYK, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa J. Stompla) oraz studiów uzupełniających w Universität Mozarteum w Salzburgu (klasa P. Gililova). Obecnie artysta jest adiunktem w macierzystej uczelni oraz pianistą Sommerakademie Salzburg. W 2017 został nominowany do „Paszportów Polityki”, a w 2018 otrzymał „Fryderyka” oraz „Nagrodę Orfeusza” za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej. Artysta ma na swoim koncie liczne prawykonania, współpracuje m.in. z Apollon Musagete Quartett, Kwartetem Śląskim, Filharmonią Narodową, NOSPR, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, AUKSO. Brał udział w takich festiwalach, jak „Warszawska Jesień”, Beijing Modern Music Festival, Sacrum Profanum, Budapesztańska Wiosna, Sommets Musicaux de Gstaad, Musique et Neige, Festiwal Prawykonań NOSPR. Pianista ma na swoim koncie nagradzane w kraju i za granicą nagrania płytowe dla wytwórni DUX, CD Accord, Naxos, Hänssler. Szczególną pozycję w jego dyskografii zajmuje wydany przez DUX czteropłytowy album, na którym artysta zarejestrował wszystkie utwory fortepianowe Juliusza Zarębskiego w kolejności opusowej (2017).

Julia Kociuban Julia Kociuban

JULIA KOCIUBAN (ur. w Krakowie), absolwentka Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie oraz Universität Mozarteum w Salzburgu (klasa P. Palecznego i P. Gililova). Prócz działalności artystycznej prowadzi działalność pedagogiczną wykładając na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz realizuje kursy mistrzowskie w całej Europie. Jest pomysłodawczynią i dyrektorem Bacewicz International Summer Music Academy w Łodzi. Jej płyta Schumann, Chopin, Bacewicz została uznana za jeden z najciekawszych polskich pianistycznych debiutów fonograficznych ostatnich lat. Artystka, prowadząc działalność koncertową, występowała m.in. w Herkulessaal w Monachium, Konzerthaus w Wiedniu i Konzerthaus w Berlinie. Jest zapraszana na prestiżowe festiwale muzyczne, w tym Festiwal w La Roque d’Antheron, Wielkanocny Festiwal L. van Beethovena w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Kissinger Sommer w Bad Kissingen. Współpracowała z wieloma dyrygentami w Polsce i za granicą, m.in. z J. Maksymiukiem, A. Witem, Ł. Borowiczem, H. Grafem, A. Shokhakimovem. Dokonała szeregu nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych m.in. dla wytwórni DUX, Gramola oraz Sony Classical.

Marcin Zdunik Marcin Zdunik

MARCIN ZDUNIK, jeden z najwybitniejszych współczesnych wiolonczelistów, wykładowca klasy wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje. Zapraszany jest do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz „Chopin i Jego Europa”. Jako solista wystąpił m.in. Carnegie Hall, Cadogan Hall i Rudolfinum; partnerowały mu takie zespoły, jak Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, City of London Sinfonia, Sinfonia Varsovia, a także wybitni dyrygenci: A. Boreyko, A. Wit i A. Mustonen. W ramach festiwalu Chamber Music Connects the World koncertował wspólnie z G. Kremerem i Y. Bashmetem. W 2007 został laureatem I nagrody, Grand Prix oraz dziewięciu innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie. W 2008 reprezentował Polskie Radio w Bratysławie na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU) zwyciężając i zdobywając tytuł New Talent 2008.

Aleksander Dębicz Aleksander Dębicz

ALEKSANDER DĘBICZ, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie (klasa fortepianu E. Tarnawskiej). Jest m.in. laureatem XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. J.S. Bacha w Gorzowie i Frankfurcie nad Odrą (2000), X Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2002), X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Bremie w Niemczech (2005), Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Bukareszcie (2006), IBLA Grand Prize na Sycylii (2006), Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego w Kitzingen w Niemczech (2003), VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2010), Transatlantyk Instant Composition Contest  (2013).

Jego muzyczne poszukiwania obejmują nie tylko działalność solową, lecz także kameralistykę. Artysta współtworzy duety m.in. wiolonczelistą M. Zdunikiem, saksofonistą W. Psiukiem oraz śpiewaczką E. Leszczyńską. Koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zajmuje się także komponowaniem.

Maciej Grzybowski Maciej Grzybowski

MACIEJ GRZYBOWSKI (urodzony w Warszawie), pianista i kameralista. Czterokrotnie nominowany do Paszportów „Polityki”. Nagrał dwie płyty nominowane do nagrody „Fryderyk”:  Dialog (m.in. Bach, Szymański, Mykietyn; Universal) oraz Paweł Szymański – Works for Piano (EMI Classics). W l. 1992-2005 był członkiem zespołu NONSTROM Jako solista występował na międzynarodowych festiwalach obok takich sław, jak M. Argerich, G. Sokołow, I. Pogorelich, P. Anderszewski, Arditti Quartet, London Sinfonietta. W 2005 debiutował recitalem w Nowym Jorku oraz koncertował w bolońskiej Sali Mozarta. Rok później wziął udział w Festiwalu Muzyki Pawła Szymańskiego odbywającym się w Studiu im. W. Lutosławskiego w Warszawie i zarejestrowanym przez PWA (NInA). W 2007 na Festiwalu „Sacrum Profanum” w czasie jednego wieczoru wykonał komplet Sonat fortepianowych Ch. Ivesa. W 2008 zagrał II Koncert fortepianowy A. Czajkowskiego podczas Festiwalu „Chopin i jego Europa”. W l. 2012-2014 odbył trzy tournées po USA i Kanadzie. W 2015 koncertował w Australii, Nowej Zelandii i Korei Południowej. Swoje utwory dedykowali mu P. Szymański i P. Mykietyn.

Jakub Stankiewicz  Jakub Stankiewicz

JAKUB STANKIEWICZ, wybitny pianista jazzowy. W 2. połowie lat 80. grał z zespołem J. Ptaszyna Wróblewskiego, potem z zespołami Z. Namysłowskiego. Studiował w Berklee College of Music w Bostonie (1987-1990), gdzie został wyróżniony Nagrodą Oscara Petersona. Był półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Th. Monka w Waszyngtonie. W USA współpracował z orkiestrą legendarnego klarnecisty i bandleadera A. Shawa. W kraju założył kwartet z H. Miśkiewiczem, A. Cegielskim oraz C. Konradem i nagrał w 1993 roku płytę Northern Song (Płyta Roku wg czytelników „Jazz Forum”). Grał także ze S. Hamiltonem, A. Farmerem, Sh. Jordan, J. Muniakiem, T. Szukalskiego i A.M. Jopek. Wydał wiele płyt, m.in. Ulice wielkich miast, Chopin Songbook, Spaces (m.in. nominacja do „Fryderyka”, 2013). W 2014 w studio w Los Angeles, wraz z P. Erskine’m i D. Oleszkiewiczem, nagrał płytę z utworami V. Younga, a w 2015 odbyła się w USA seria koncertów promujących ten album. W ostatnich latach artysta zajmuje się także działalnością pedagogiczną: w 2016 otrzymał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka; jest także wysoko cenionym specjalistą od muzycznych programów komputerowych.

Maciej Sikała Maciej Sikała

MACIEJ SIKAŁA (ur. 1961), muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor, wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy. Współpracuje z czołówką polskiej sceny jazzowej m.in. z J. Ptaszynem Wróblewskim, H. Miśkiewiczem, L. Możdżerem, P. Wojtasikiem, J. Śmietaną, L. Kułakowskim, W. Karolakiem oraz muzykami z zagranicy, m.in.: D. Liebmanem, J. Betschem, E. Hendersonem. Nagrał około 50 płyt, w tym cztery autorskie, z których dwie były nominowane do nagrody „Fryderyki”. Od kilku lat prowadzi warsztaty jazzowe w Pułtusku i Nysie. W ankiecie Jazz Forum ,,Jazz Top” zajmował pierwsze miejsce w kategorii saksofonu tenorowego w latach: 1995-2005, 2010 i 2012.

Wojciech Pulcyn Wojciech Pulcyn

WOJCIECH PULCYN, kontrabasista jazzowy. W 1995 z zespołem Joint Venture zdobył I nagrodę, wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie za kompozycję w Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie. Z tym samym zespołem w 1997 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach oraz wyróżnienie w konkursie Zespołów Jazzowych w Hoeilaart (Belgia). W 1998 z Triem M. Maseckiego zdobył I nagrodę w Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach oraz wyróżnienie w Konkursie Zespołów Jazzowych Sarteano (Włochy). Artysta komponuje muzykę do spektakli. Obecnie współpracuje m.in. z K. Jonkiszem „Energy”, Rafał Sarnecki Quartet, Piotr ‘Bocian’ Cieślikowski Trio, M. Lubomskim, W. Grozdew i Kuba Stankiewicz Trio, O. Boczar, G. Auguścik, B. Hołownią, K. Mahogany’m i J. Wistem.

Sebastian Frankiewicz Sebastian Frankiewicz

SEBASTIAN FRANKIEWICZ, absolwent Wydziału Jazzu Katowickiej Akademii Muzycznej. Laureat konkursów Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach, Złotego Krokusa w Jeleniej Górze i Bielskiej Zadymki Jazzowej. Od 2002 r. współpracuje z M. Urbaniakiem. W latach ubiegłych członek zespołów J. Muniaka, L. Szafran, Z. Namysłowskiego, A. Dutkiewicza, M. Lubomskiego, M. Urbaniak, Z. Wegehaupta oraz grupy Bisquit promowanej przez wytwórnię Kayax. Koncertuje również z G. Karnasem, A. Zaryan, G.  Auguścik, U.  Dudziak i J. Skowronem. W styczniu 2019 odbył się koncert inaugurujący powstanie autorskiego zespołu z saksofonistą R. Nowickim i kontrabasistą A. Święsem, w programie którego znajdują się kompozycje własne członków grupy.