Radio Chopin

Inauguracja

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 14:00
Za kilka godzin padną pierwsze zdania prelegentów oraz wybrzmią pierwsze frazy artystów w ramach 2.Festiwalu Polskiego Radia Chopin w Antoninie, którego hasło przewodnie brzmi "Romantyczna fantazja i improwizacja". Nie jest tajemnicą, iż patron naszej stacji – Fryderyk Chopin – genialnie improwizował. Chcemy jednak tytułowe pojęcia zrozumieć szerzej, dlatego w repertuarze, wykonywanym w przepięknym Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, który upamiętniony jest pobytami wielkiego kompozytora, znajdują się nie tylko wspaniałe dzieła muzyki poważnej, ale choćby i jazz – gatunek, którego nieodłącznym elementem jest improwizacja.
Plakat 2. Festiwalu Polskiego Radia Chopin
Plakat 2. Festiwalu Polskiego Radia Chopin Foto: Lech Majewski

Przez sześć kolejnych festiwalowych dni (15-20 października), za pośrednictwem anteny Polskiego Radia Chopin, z Antonina na cały świat popłynie muzyka przeznaczona na fortepian solo lub na kameralne obsady improwizatorów. Każdy z koncertów, z wyjątkiem finałowego występu wielkiej gwiazdy światowej pianistyki, Evgenija Bozhanova, poprzedzany będzie zwięzłymi wykładami, tematycznie powiązanymi z koncertami.

Inaugurację 2. Festiwalu powierzamy jednemu z najbłyskotliwszych polskich pianistów średniego pokolenia, Piotrowi Sałajczykowi. Jego koncert będzie wydarzeniem szczególnym między innymi z tego powodu, że premierowo na antenie pojawi się Wielka fantazja Juliusza Zarębskiego oraz Sturm und Frieden Aleksandra Nowaka – dzieło powstałe specjalnie na nasze zamówienie. Mini-wykład wygłosi muzykolog prof. Daniel Ryszard Golianek.

Zapraszamy Państwa serdecznie do Antonina oraz przed radioodbiorniki!


WIECZÓR 1

15.10, wtorek

WYKŁAD, g. 18:30

PROF. RYSZARD DANIEL GOLIANEK (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

O fantazji w muzyce 

KONCERT, g. 19:00

PIOTR SAŁAJCZYK – fortepian

Program:

Juliusz Zarębski [1854-1885]

Wielka fantazja

Aleksander Nowak [ur. 1979]

Sturm und Frieden 

(prawykonanie kompozycji napisanej specjalnie na zamówienie Polskiego Radia Chopin)

[przerwa]

Karol Szymanowski [1882-1937]

3 Mazurki z op. 50: nr 1, nr 11, nr 16 

Maski op. 34