X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Wieczór 1: Golianek & Sałajczyk

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 17:20
Wczoraj wystartował 2. Festiwal Polskiego Radia Chopin w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie. W tym roku temat Festiwalu brzmi: 'Romantyczna fantazja i improwizacja'.
Piotr Sałajczyk podczas 2. Festiwalu Polskiego Radia Chopin w Antoninie
Piotr Sałajczyk podczas 2. Festiwalu Polskiego Radia Chopin w Antoninie Foto: PR

Po krótkiej ceremonii otwarcia, podczas której przybyłych do pałacu gości przywitali gospodarze wydarzenia: dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Dariusz Grodziński oraz reprezentujący Polskie Radio Marcin Gmys, profesor Ryszard Daniel Golianek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosił błyskotliwy wykład na temat idei fantazji w muzyce. Potem już głos należał do pianisty Piotra Sałajczyka. W pierwszej części znakomicie przyjętego przez zgromadzoną publiczność recitalu, artysta zaprezentował odkrytą w 2000 roku przez prof. Golianka w Weimarze Wielką fantazję Juliusza Zarębskiego. Była to pierwsza w historii prezentacja antenowa monumentalnego i nadal nieodstępnego na płytach utworu, napisanego w Rzymie pod okiem samego Ferenca Liszta. Następnie artysta brawurowo prawykonał Sturm und Frieden Aleksandra Nowaka, kompozycję skomponowaną na specjalne zamówienie Polskiego Radia Chopin. To bardzo efektowne dzieło, dzięki dyskretnemu elementowi improwizacyjnemu wpisanemu w jego mistrzowsko rozplanowaną strukturę dramaturgiczną, bardzo plastycznie wpisało się w tematykę 2. Festiwalu.

W drugiej części Piotr Sałajczyk w sposób oryginalny, świadczący o wielkiej wyobraźni dźwiękowej, wykonał 3 Mazurki z op. 50 oraz tryptyk Maski Karola Szymanowskiego. Katowicki muzyk dowiódł tym samym, że należy obecnie do grona kilku najciekawszych polskich pianistów średniego pokolenia i że kilka lat temu jego płyta z sonatami Beethovena i Schuberta nieprzypadkowo została nominowana do nagrody przez prestiżowy luksemburski magazyn muzyczny „Pizzicato”.

Cały wieczór inauguracyjny był oczywiście transmitowany przez Polskie Radio Chopin. Transmisję, w tym krótkie rozmowy z Aleksandrem Nowakiem i Piotrem Sałajczykiem w przerwie koncertu, prowadził doskonale znany z naszej anteny redaktor Marcin Majchrowski. Dziś od godziny 18.30 ciąg dalszy festiwalowych wydarzeń: wystąpi Kuba Stankiewicz z zespołem, prezentując materiał ze swojej najnowszej płyty Kuba Stankiewicz inspired by Statkowski. Wrocławski pianista wygłosi także wykład na temat improwizacji jazzowej.