X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Polska muzyka kameralna

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 11:30
Ideą Festiwalu Polskiej Muzyki Kameralnej jest propagowanie muzyki polskiej. Wszystkie poprzednie edycje Festiwalu sprawiły, iż obecna na nich publiczność przyznała rację Józefowi Reissowi, który powiedział to wiekopomne zdanie – „najpiękniejsza za wszystkich jest muzyka polska”.
Plakat FPMK
Plakat FPMKFoto: mat. pras.

Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej jest też dowodem na to, że w życiu nie ma przypadków. W 2003 r. prof. Andrzej Wróbel odwiedził jeden z warszawskich antykwariatów. Ewidentnie odbywały się tam porządki, bo na środku stała sterta przeróżnych papierów. Prof. Wróbel, znany miłośnik antykwariatów, pchlich targów i wyszukiwania perełek w nieprawdopodobnych miejscach – przejrzał cały ten nieuładzony stosik i natknął się na nuty – partyturę kwartetu Antoniego Stolpego, przepisaną przez muzykologa Stanisława Golachowskiego. Mimo iż nuty pochodziły z segmentu „makulatury”, antykwariusz zażądał za nie 10 zł. Jak się okazało, była to zupełnie niewygórowana cena za… odkrycie! W Słowniku Muzyków Polskich w haśle o Antonim Stolpe kwartet ten uchodził jako „spalony podczas Powstania Warszawskiego”  kopia, którą prof. Wróbel wyciągnął z makulatury była jedynym na świecie egzemplarzem tego utwor, a niewiele brakowało, a skończyłaby w niszczarce do papierów.

Następnie przyszła pora na zagranie tego kwartetu, ściślej Wariacji g-moll na Kwartet smyczkowy Anotniego Stolpego. Okazało się, że jest to utwór wprost genialny! A kompozytor… zmarł w wieku zaledwie 21 lat. Narodziło się pytanie – czy napisał coś jeszcze? Okazało się, że jest jeszcze kilka utworów, a wszystkie równie pięknie i urzekające.

Stare powiedzenie, że apetyt rośnie w miarę jedzenia również sprawdziło się w przypadku odkrywania muzyki polskiej. W miarę nasilania prac „odkrywkowych”, fedrowania w polskich i zagranicznych bibliotekach, prof. Andrzej Wróbel odkrył ponad 100 utworów. Były to przeważnie rękopisy. Rękopisy, z których być może grali muzycy w XIX w., a i to niekoniecznie. Zatem większość z utworów miała swoje premiery w XXI w. – ponad 150 lat od napisania.

Zaczęły pojawiać się takie nazwiska jak, wspominany już Antoni Stolpe, który faktycznie okazał się geniuszem, a także Józef Nowakowski, Józef Krogulski, Ignacy Feliks Dobrzyński, Samuel Kossowski, Ignacy Komorowski, Józef Damse, Zygmunt Noskowski i wiele, wiele innych, nieznanych dotychczas nazwisk twórców polskiej kultury muzycznej. Twórców, których przyćmił geniusz Chopina, Moniuszki i Szymanowskiego. 

W tym roku odbywa się XI FPMK, podczas którego tradycyjnie już publiczność usłyszy wiele utworów kompozytorów, o których dotychczas nie słyszała. Bo czy znany jest szerzej Janusz de Kopczyński? Władysław Górski? Będzie też można ponownie posłuchać „ulubieńców publiczności” tj. Józefa Nowakowskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, a także kilka prawykonań utworów współczesnych, napisanych specjalnie na zamówienie Festiwalu...

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Chopin. Serdecznie zapraszamy!