X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Odkrycia chodzą stadami

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 21:50
Ex Oriente lux. Tym razem w „Uchu nienasyconym” zawitamy do bizantyjskiej Grecji, ale by było bardziej niezwykle, trasą przez Paryż, który okazuje się mieć własne tradycje sięgające Wschodniego Cesarstwa – i jego chorału. A wszystko przez...
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: Psalmus

La messe grecque de Saint-Denis – grecka msza św. Dionizego to równie fascynujący, co i wyjątkowy relikt, łączący – w sposób kompletnie nieoczekiwany – dwa zupełnie różne światy. Nowa płyta wytwórni Psalmus przyniosła właśnie nagranie zatytułowane tym powyższym francuskim tytułem – w związku z faktem, że owa grecka msza pochodzi z opactwa Saint-Denis w Paryżu (niegdyś – pod Paryżem): miejsca pochówku francuskich królów, jednego z oficjalnych sanktuariów pierw Królestwa Franków, Merowingów, a następnie Karolingów i kolejnych dynastii, pod których rządami powstała wyjątkowa kultura francuska. By było ciekawiej bizantyjska msza, o powodach wykonywania której usłyszą Państwo w sobotniej audycji, łączona była z dziełami owej kultury francuskiej – i tak w nagraniu bizantyjski chorał, w mistrzowskim wykonaniu (Les solistes de la Musique Byzantine), przeplatany jest organową mszą Francois Couperina. Fascynujący tygiel, w którym różne języki muzyki i liturgii łączą się i dopełniają, a nie zderzają.

Węderując wśród odkryć, jakie przyniosły w ostatnich miesiącach płytowe nowości, krążyć będziemy i po francuskim baroku (błyskotliwe sonaty na dwoje skrzypiec), i – dla odmienienia nastroju – po muzycznej Hiszpanii, która zaludniona była przez Włochów, a częściowo... przez Portugalczyków. Tak w każdym razie wychodzi z odkryć, jakie przyniosły nam nagrania kwartetów smyczkowych „z czasów Goi” – okazuje się, że Domenico Scarlatti i Boccherini nie byli jedynymi talentami, które znalazły chleb na hiszpańskim dworze w czasach Burbonów. I że z pewnością baczniejszą uwagę warto zwrócić i na Gaetana Brunettiego, i na Pedra de Almeida... Jednym słowem: w sobotę odkrycia chodzą stadami.

(jp)