Radio Chopin

Płyty Polskiego Radia Chopin nominowane do ICMA

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 09:40
Polskie Radio Chopin jest jedynym polskim medium należącym do grona przyznającego International Classical Music Awards (ICMA), które to grono właśnie ogłosiło tegoroczne nominacje. Tytuł ten otrzymały m.in. obie wydane przez nas płyty – choć naturalnie nie mogliśmy na nie głosować.
Logo ICMA
Logo ICMAFoto: ICMA

Dwukrążkowy box Mieczysław Horszowski in Poland ukazał się w październiku – niefortunnie w momencie, w którym upływał termin zgłaszania kandydatur do nagrody, ale i tak zdążył zostać zauważony. To wydawnictwo tym cenniejsze, że uzupełnia zaskakująco skąpą dziś dyskografię wielkiego pianisty, przynosząc zarówno nagrania z późnego okresu (całość warszawskiego recitalu z 1984), jak i z może szczytowych dla artysty lat 60. (Koncert d-moll Mozarta) – a do tego także radiowy wywiad, w którym można usłyszeć jego głos i polszczyznę. Płytą, jaką wydaliśmy wcześniej, jest recital Witolda Małcużyńskiego z Sali Senatorskiej na Wawelu, towarzyszący powrotowi do Polski z wojennej tułaczki tzw. skarbów wawelskich (1959). Oba tytuły uzyskały nominacje w kategorii nagrań historycznych, natomiast płyta Polskiego Radia Sonoristic Penderecki by Penderecki otrzymała nominację w kategorii muzyka współczesna (żyjących kompozytorów).

Najwięcej nominacji przypadło wytwórni Alpha. Pełna lista wyróżnionych znajduje się na stronie ICMA: https://www.icma-info.com/category/nominations/.