Radio Chopin

210. urodziny Fryderyka Chopina!

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 00:20
Szczególne miejsce w kalendarzu wydarzeń artystycznych organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zajmują „Koncerty Urodzinowe”, organizowane wokół rocznicy urodzin kompozytora: 1 marca, a więc daty uznawanej przez samego kompozytora jako dzień jego urodzin. Tradycyjnie tego właśnie dnia w południe z Żelazowej Woli rozbrzmiewać będzie muzyka Chopina wykonywana na instrumencie historycznym. 
210. urodziny Chopina
210. urodziny ChopinaFoto: mat. pras.

Gwiazdą 210. urodzin Mistrza będzie Tomasz Ritter  polski pianista młodego pokolenia, zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018). 

Artysta od 2002 r. uczył się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie u Bożeny Bechty-Krzemińskiej, a następnie od 2008 r. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie pod kierunkiem Iriny Rumiancewej-Dabrowski. W 2014 r. rozpoczął studia w Konserwatorium Moskiewskim w klasach Michaiła Woskriesinskiego (fortepian), Aleksieja Lubimowa (fortepian i fortepian historyczny), Marii Uspienskiej (klawesyn) i Aleksieja Szewczenki (klawesyn). 

Pianista uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich oraz doskonalił się w grze na instrumentach historycznych na kursach prowadzonych przez Johannesa Sonnleitnera, Aleksieja Lubimowa,Tobiasa Kocha i in. 

Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. w Koninie (2006), Gorzowie Wielkopolskim (2006), San Sebastián (2008), Enschede (2010), Pradze (2010) i Kielcach (2011). W 2011 r. wygrał Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in memoriam.

W trakcie kariery koncertował w wielu krajach europejskich i w Japonii. Występował na wielu festiwalach w Polsce, Czechach i Belgii.

_______________


LIVE STREAMING // Żelazowa Wola 

1 marca

g. 12