Radio Chopin

Właściwa okazja

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 22:00
Muzyka kantatowa i oratoryjna to domena zbliżającego się okresu Wielkiej Nocy. Mieliśmy mieć jej pod dostatkiem – tymczasem propozycja sobotniego „Ucha nienasyconego” okazuje się nieledwie jedyną pozostałą po zapowiedziach namiastką. Namiastką – ale jaką!
pianista
pianistaFoto: pixaby.com

Miały być wielkanocne festiwale, w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, pełne najróżniejszych dzieł muzyki dawnej. Najróżniejszych – ale wśród barwnych planów organizatorom zanikła gdzieś pamięć o głównym dorobku głównego kompozytora baroku, czyli o kantatach Johanna Sebastiana Bacha. Do tego, mimo jubileuszowego roku Beethovena, wśród wielkich festiwali nikt nie przewidział wykonania jego największego dzieła: Missy Solemnis. Oba te braki uzupełnia najbliższe Ucho nienasycone – a sięgamy w nich po najwybitniejsze wykonania pod batutą Johna Eliota Gardinera i Gustava Leonhardta.

Audycja przygotowana została przed wybuchem epidemii, informuje więc o wydarzeniach, które – jak dziś wiemy – nie odbędą się, w związku z zamknięciem studiów radiowych i kwarantanną nie mogliśmy jednak zaktualizować jej przekazu. Od nieaktualnych aktualności ważniejsza jednak jest muzyka, tym bardziej, że dzieła, które prezentujemy, i tak nie zmieściły się w programach odwołanych festiwali.

(jp)