Radio Chopin

Piano Day on-line

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 12:30
World Piano Day ma być dorocznym świętem muzyki fortepianowej. W Polskim Radiu Chopin święto to trwa codziennie, niemniej możemy dołączyć się i do uroczystości, jakie zorganizowała wytwórnia Deutsche Grammophon.
Logo Deutsche Grammophon
Logo Deutsche Grammophon Foto: https://en.wikipedia.org // CC
Jakieś cztery dekady temu Deutsche Grammophon, firma znana głównie z nagrywania niemieckich gwiazd w niemieckim repertuarze, definitywnie otworzyła się na rynek międzynarodowy. Jednym z celów stało się przejęcie pozycji lidera wśród płyt pianistycznych. To właśnie wówczas do DG przeszli Arturo Benedetti Michelangeli i Vladimir Horowitz. Późniejsze fuzje pozwoliły zespolić zasoby wytwórni z katalogiem Philipsa (m.in. Claudio Arrau!) i Dekki (m.in. Jorge Bolet, Julius Katchen) – i dziś Deutsche Grammophon przoduje w gromadzeniu i wyłapywaniu młodych talentów z całego świata. Trudno więc przejść obojętnie obok obchodów World Piano Day, jakie urządza niemiecki dom wydawniczy.

A obchody te zapowiadane są jako Światowy Festiwal Wirtualny, podczas którego wystąpią m.in.: Maria João Pires, Rudolf Buchbinder, Evgeny Kissin, Víkingur Ólafsson, Jan Lisiecki, Joep Beving, Simon Ghraichy, Kit Armstrong i Daniil Trifonov. Clemens Trautmann, prezes Deutsche Grammophon, wyjaśnia: „Technologia pozwala nam przenieść tegoroczny World Piano Day w przestrzeń online, w której wirtuozi fortepianu poprzez graną na swoich własnych instrumentach muzykę, mogą podzielić się pozytywną i wspierającą energią, docierając do ludzi w ich domach. Jesteśmy głęboko wdzięczni wszystkim muzykom, którzy zgodzili się uświetnić ten dzień swoim udziałem i serdecznie zapraszamy wszystkich, by dołączyli do wirtualnej publiczności festiwalowej.”

Widzowie będą mogli oglądać transmisje występów poprzez YouTube i Facebook za pomocą hashtagów #StayAtHome i #WorldPianoDay. Transmisja prowadzona będzie na żywo 28 marca od godz. 15 i będzie dostępna online jedynie przez ograniczony czas.

(jp)
Orlen - Mecenas Kultury