Radio Chopin

Nowości w Polskim Radiu Chopin. Sprawdź co proponujemy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 23:55
Mamy wspaniałe wieści dla miłośników muzyki poważnej – niebawem na antenie Polskiego Radia Chopin pojawią się dwa wspomnieniowe cykle – pierwszy z transmisjami najciekawszych koncertów z Festiwali Polskiego Radia Chopin w Antoninie i koncertów z cyklu À la polonaise oraz drugi – uwielbiana przez Słuchaczy audycja z listami Fryderyka Chopina.
Baner I Festiwalu PR Chopin w Antoninie (rok 2018)
Baner I Festiwalu PR Chopin w Antoninie (rok 2018) Foto: Polskie Radio

W nadchodzący weekend – 25 kwietnia o g. 19:00 – zaprezentujemy pilotażowy odcinek nowego muzycznego programu W salonie Polskiego Radia Chopin, w którym co tydzień retransmitować będziemy najbardziej wartościowe i poruszające koncerty z poprzednich dwóch Festiwali Polskiego Radia Chopin, a także minionych koncertów z cyklu À la polonaise.

Festiwal Polskiego Radia Chopin w Antoninie koncentruje się na pianistyce, a do Chopina podchodzi od strony kontekstowej: jego własna muzyka stanowi centrum wśród wykonań, natomiast kompozycje innych twórców – od XVIII do XXI wieku – wchodzą z nią w twórczy dialog. Z kolei cykl koncertów À la polonaise to przede wszystkim recitale, podczas których króluje muzyka polska w wykonaniu znakomitych artystów.

W pierwszym odcinku Salonu usłyszymy Jana Krzysztofa Broję, tyleż ekscentrycznego, co kongenialnego pianistę średniej generacji, kształcącego się pod kierunkiem Jana Ekiera, Wolfganga Hessa, Karla-Heinza Kämmerlinga, Szabolcsa Esztény'iego i Krystyny Borucińskiej, obecnie profesora Conservatorio Superior de Música w Salamance w Hiszpanii. Artysta koncertował w kraju i za granicą, jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych. Dokonał nagrań archiwalnych dla stacji radiowych i telewizyjnych w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Rosji, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Kolumbii. Współpracował przy produkcji niezapomnianego filmu Pianista w reżyserii Romana Polańskiego.

W programie koncertu, który otwierał 1. Festiwal Polskiego Radia Chopin w listopadzie 2018 roku, znalazły się m.in.: Sonata A-dur K. 101, Sonata f-moll K. 466, Sonata F-dur K. 17, Domenico Scarlattiego, Intermezzo b-moll op. 117 nr 2, Intermezzo a-moll op. 118 nr 1, Intermezzo A-dur op. 118 nr 2 Johannesa Brahmsa, wybrane preludia Claude Debussy’ego z I i II tomu: X La Cathédrale engloutie, IV Les Sons et les Parfumes tournent dans l’air du soir, VII Ce qu’a vu le vent d’Ouest, VII La Terrasse des audiences du claire de lune, VIII Ondine, XII Feux d’Artifice, a także nokturny Fryderyka Chopina (Nokturn cis-moll op. 27 nr 1 i Nokturn Des-dur op. 27 nr 2).

Z kolei w niedzielę – 26 kwietnia o g. 17:00 – na antenie Polskiego Radia Chopin przypomnimy pierwszy odcinek Zwierciadła Chopina, czyli literackiego cyklu, który premierowo pojawił się już na naszej antenie w 2018 roku i zyskał szerokie grono zwolenników.

Autorki audycji, Róża Światczyńska i Anna Skulska, zapewniają, że ich zwierciadło bynajmniej nie jest krzywe. A Chopin? Jaki obraz kompozytora kształtuje się po wniknięciu w treść drugiego, dwuczęściowego tomu Korespondencji, wydanego przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego? Nie znajdziemy w listach wyjaśnienia wielu tajemnic twórczości Chopina – tych informacji jest stosunkowo niewiele, o własnych dziełach kompozytor pisał lakonicznie. W słowach kierowanych do rodziny i bliskich odbije się natomiast cały przebieg jego życia. Odnajdziemy człowieka pełnego energii, o ironicznym spojrzeniu nie tylko na rzeczywistość, ale i samego siebie.

Listy zawarte w drugiej części drugiego tomu Korespondencji Fryderyka Chopina dokumentują niezwykle ważne doświadczenia w życiu kompozytora, choćby podróż na Majorkę z George Sand i jej dziećmi. Są tu więc listy do Juliana Fontany, będące swoistą kroniką majorkańskich wrażeń Chopina, opisem okoliczności powstania jednego z jego najsłynniejszych dzieł – cyklu Preludiów op. 28, a także świadectwem dramatycznego zaostrzenia się choroby artysty pod koniec pobytu w Valldemossie i podczas powrotnego rejsu do Barcelony. Ale to tylko okruch tego, co znajdziemy w całym cyklu audycji – jego kolejne odcinki prezentować będziemy zawsze w niedziele o godzinie 17:00.

Mamy nadzieję, że – podobnie jak my – również i Państwo z radością powrócą w najbliższy weekend pamięcią zarówno do Chopinowskiej korespondencji, jak i do festiwalowych reminiscencji.

Zapraszamy na sobotnie nowości – tylko na antenie Polskiego Radia Chopin!