Radio Chopin

Majówka w duchu narodowym

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 13:00
Z okazji zbliżających się świąt narodowych na antenie Polskiego Radia Chopin jeszcze wymowniej zabrzmi polska muzyka. 
Flaga Polski
Flaga Polski Foto: Biuro Programu "Niepodległa"

1 maja przypomnimy odcinek programu Duża czarna (g. 9), w którym Stanisław Dybowski i Przemysław Psikuta dokonali wyboru i omówili wybitne polskie interpretacje Chopinowskie. Wieczorną porą w audycji Czarne na białych (g. 22) Jakuba Puchalskiego repertuar Chopinowski wykona Ignacy Jan Paderewski. 

2 maja zaprosimy na trzygodzinną audycję Ucho nienasycone, w której Jakub Puchalski zaprezentuje cykl polonezów Fryderyka Chopina oraz kompozytorów jemu współczesnych i późniejszych, którzy także dostrzegali istnienie polskiego tańca, choć z pewnego dystansu. W programie znajdą się również polonezy niekiedy nieoczekiwanego autorstwa. Na pełny tajemnic program zapraszamy w g. 10-13. W drugim odcinku W salonie Polskiego Radia Chopin (g. 22) przypomnimy recital Marka Brachy, zatytułowany RONDO ALLA POLACCA, który wykonał na Pierwszym Festiwalu Polskiego Radia Chopin w Antoninie. W repertuarze znalazły się utwory Apolinarego Kątskiego, Aleksandra Tansmana, Władysława Szpilmana oraz Fryderyka Chopina.

3 maja polecimy Państwa uwadze najnowszy odcinek Weekendowego potpourri (g. 9-11) Małgorzaty Pęcińskiej. W programie specjalnie przygotowanym na dzisiejszą okazję znalazły się m.in. pieśni patriotyczne czasów Konstytucji 3 maja oraz Msza a-moll Józefa Elsnera. Utwory Józefa Elsnera będą gościły również na antenie o g. 14. Z okazji święta narodowego nadamy specjalny odcinek archiwalnego cyklu Niepodległość zaszyfrowana w dźwiękach Marcina Gmysa i Marcina Majchrowskiego. O g. 17 rozpocznie się drugi odcinek Zwierciadła Chopina  usłyszmy kolejne listy Fryderyka Chopina, z których dowiadujemy się nie tylko interesujących faktów biograficznych samego kompozytora, ale również opis czasów, w których żył.