Radio Chopin

Nagranie Roku – choć bez gali

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 23:20
Odwołana tegoroczna gala ICMA, która miała odbywać się właśnie w tych dniach w Sevilli, miała gościć takich artystów, jak Maria Joao Pires – czym chcieliśmy się podzielić ze słuchaczami na naszej antenie. To się nie udało, nie odwołujemy jednak ogłoszenia nagrody „Nagranie Roku”.
Tytuł Nagrania Roku International Classical Music Awards wędruje zatem do Adama Fischera i Danish Chamber Orchestra, za rejestrację kompletu symfonii Beethovena. Znają Państwo niektóre z tych płyt z audycji „Ucho nienasycone”. Nagrania te będą tam jeszcze wracały, gdyż zdaniem Jakuba Puchalskiego zdecydowanie wyróżniają się one spośród innych współczesnych rejestracji, mimo że zachowują bardzo współczesną stylistykę. Wśród licznych dokonań węgierskiego dyrygenta (szczególną uwagę warto zwrócić na prowadzony przez niego doroczny festiwal Wagnerowski w Budapeszcie – skąd w tym roku mieliśmy zamiar relacjonować dla Państwa nową produkcję Śpiewaków norymberskich, co również nie dojdzie do skutku) Symfonie Beethovena zajmują miejsce szczególne, odznaczając się dojrzałością stylistyczną i muzyczną. Wyjątkowo cenne są zwłaszcza nagrania wczesnych czy też bardziej jednoznacznie klasycznych opusów.
Na stronie ICMA można także przeczytać, co podczas galowego rozdania nagród mieli nam powiedzieć zwycięzcy. https://www.icma-info.com/3000-2/