Radio Chopin

Konkurs z jedną zmianą

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 21:30
Konkurs Chopinowski w roku 2021 będzie tylko chwilowym odchyleniem od pięcioletniego cyklu – dowiedzieliśmy się na konferencji prasowej organizatorów.
18. Konkurs Chopinowski
18. Konkurs Chopinowski Foto: NIFC

Następna edycja turnieju odbędzie się w roku 2025, zgodnie z wcześniejszym rytmem. Obecne, wywołane epidemią odejście od niego, spowoduje jednak komplikacje dla innych turniejów: prawdopodobnie przesunięty zostanie także przewidziany pierwotnie na ten sam termin Konkurs Wieniawskiego (w nowym układzie oba nakładałyby się na siebie). Ponadto w przyszłym roku nastąpi kumulacja konkursów pianistycznych – odbędzie się większość najważniejszych: Van Cliburna w Fort Worth, w Leeds, im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli. Planowane są one na maj i czerwiec, jesienny Konkurs Chopinowski będzie zatem stanowił ich ukoronowanie.

W ten sposób pianiści dostaną dodatkowy rok na przygotowania, które w obecnych warunkach są szczególnie utrudnione, przez brak dostępu do instrumentów czy profesorów. Przewodnicząca jury prof. Katarzyna Popowa-Zydroń zwróciła jednak uwagę, że sytuacja taka jest też szczególną szansą dla młodych pianistów, którzy mogą samodzielnie zgłębić grane przez siebie dzieła. – Samotność jest potrzebna, bo większa część pracy i tak wykonywana jest mentalnie – wyjaśniła bydgoska pianistka. – Poza tym można nauczyć się drugiego konkursowego programu. Co innego znać dwa opusy mazurków, a co innego pięć, co innego jeden Koncert, a co innego oba. To natomiast, czego naprawdę brakuje, to występy.

– Dostawaliśmy wiele informacji od pianistów, że ich proces przygotowania się wręcz rozpadł – dodał dyr. NIFC, Artur Szklener. – Prawdziwym problemem jednak, tak jak zwróciła uwagę pani profesor, jest brak możliwości występów. Młodzi pianiści nie mają gdzie ogrywać publicznie repertuaru – i nie wiadomo kiedy będą mogli.

Przełożenie konkursu równo o rok ułatwiło wszelkie prace organizacyjne. W efekcie jedyną rzeczą, która ulegnie zmianie, jest data roczna i dopuszczalny wiek kandydatów – zamiast od 16 do 30 lat będzie to zakres 17-31 lat. Cała reszta pozostaje bez zmian: lista jurorów (potwierdzili już swoją obecność za rok), lista kandydatów (zamknięta, nie dojdą nowi), ważność zachowują także bilety, nawet te już wydrukowane z rokiem 2020. Naturalnie bilety można też jednak zwracać. Jeżeli ktoś chce z nich zrezygnować, do końca roku otrzyma pełną refundację kosztów. Wówczas też otwarta zostanie sprzedaż puli, która wróciła do organizatorów. Należy pamiętać, że bilety na Konkurs wyprzedały się błyskawicznie zaraz po otwarciu możliwości internetowej rezerwacji.

(jp)

Orlen - Mecenas Kultury