Radio Chopin

Chopin na nowo

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 11:50
Od lat strona internetowa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina jest podstawowym podręcznym źródłem wiedzy o Chopinie – dostępna na wyciągnięcie palca, informująca zarówno o życiu kompozytora, jak i jego praktycznie wszystkich, kolejno omawianych dziełach. Czas pandemii, w którym zwolniło nie tylko tempo naszego życia, ale i przedsięwzięć podejmowanych przez NIFC, zaowocował jej nową wersją.
Oferta NIFC
Oferta NIFCFoto: https://nifc.pl/pl

Całość materiałów została uporządkowana i można po niej wędrować intuicyjnie – pod każdą zakładką kryje się bogactwo treści, która anonsowana jest w tytule. Teraz też nareszcie z pomocą pierwszych kliknięć można docenić ogrom zgromadzonej tu wiedzy i informacji źródłowych.

W zakładce dedykowanej postaci Chopina można znaleźć rozbudowaną bazę informacji dotyczącą biografii kompozytora z podziałem na najważniejsze okresy, artykuły tematyczne (jak np. wątek daty urodzin Chopina ) oraz przejrzyste kalendarium, w którym nie brakuje faktów związanych z konkretnymi, dziennymi datami. Gratką dla wszystkich zainteresowanych Chopinowską korespondencją będzie zaawansowana wyszukiwarka, umożliwiająca odnalezienie listów przy użyciu filtrów takich jak data, nazwiska nadawców i odbiorców, czy nawet określone frazy – a trzeba dodać, że zgromadzono tu nie tylko korespondencję Chopina, lecz i Chopinowi poświęconą osób, które go znały (np. Delacroix i Grzymały).
Odpowiednia z
akładka umożliwia także zapoznanie się z twórczością artysty. Prócz wygodnych narzędzi do wyszukiwania kompozycji po tonacji, gatunku, numerze opusowym czy dacie powstania, wszystkich dzieł można także posłuchać. Udostępnione na stronie nagrania pochodzą z serii fonograficznej The Real Chopin, wydawanej przez Instytut od 2003 r. – czyli prezentowane są przez uznanych artystów na instrumentach historycznych. Każde z dzieł jest opatrzone komentarzem prof. Mieczysława Tomaszewskiego. Na stronie znajduje się również kompletny katalog rękopisów (m.in. z informacją o miejscu przechowywania) i pierwodruków dzieł Fryderyka Chopina. Z kompozycjami Chopina można się także zapoznać dzięki przygotowanym partyturom elektronicznym opracowanym na podstawie różnych wydań.
Ważnym elementem strony jest również bibliografia zawierająca spis artykułów, książek, monografii poświęconych Chopinowi w porządku chronologicznym. Całości dopełnia rozbudowany indeks osób i instytucji, związanych nie tylko z dziedzictwem chopinowskim, ale również z ogólną kulturą muzyczną. Niedługo na stronie dostępne będzie także repozytorium, zawierające bogatą ikonografię chopinowską.

Gdy zostajemy w domu, Chopin zaprasza na www.chopin.nifc.pl.

Orlen - Mecenas Kultury