Radio Chopin

Wakacyjna RAMÓWKA Polskiego Radia Chopin

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 00:00
Już od jutra w Polskim Radiu Chopin prawdziwa rewolucja! Na arenę wkracza letnia ramówka, czyli aż 9 nowych pasm! 
LATO
LATOFoto: pixabay.com

Już 1 lipca pojawią się na antenie dwa premierowe odcinki nowych pasm  Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny? Marcina Majchrowskiego oraz Chop-in-pop Mariusza Gradowskiego

Audycja Marcina Majchrowskiego poświęcona będzie różnym spojrzeniom na wykonawstwo muzyki Fryderyka Chopina, z założenia konfrontująca brzmienie fortepianów historycznych (z czasów życia kompozytora) ze współczesnymi. Muzyka Fryderyka Chopina od kilkudziesięciu lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem pianistów, którzy korzystają z historycznych fortepianów i specjalizują się w takim wykonawstwie. Oczywiście ciągle uważana jest za żelazną część repertuaru artystów, grających wyłącznie na współczesnych instrumentach, i to jest podstawowe podejście do sposobu jej wykonywania. W ostatniej dekadzie powiększa się jednak liczba pianistów, którzy korzystają zarówno z fortepianów współczesnych, jak i XIX-wiecznych. Niektórzy z nich dokonują nagrań dzieł Chopina poniekąd „równolegle” – na nowoczesnych Steinwayach i dawnych Erardach albo Pleyelach, ukochanych instrumentach kompozytora. Warto te dwa wykonawcze światy, brzmieniowo bardzo różne ze sobą spróbować skonfrontować i w takich „zderzeniach” poszukać odpowiedzi na pytanie: czy istnieje jeden sposób interpretacji muzyki Fryderyka Chopina. Na pewno nie. A może to właśnie nieustanne poszukiwania są najciekawsze? W inauguracyjnym odcinku (1 lipca, g. 12:00) nowego cyklu autor zaprezentuje nagrania wybranych Nokturnów i Etiud Chopina w interpretacjach dawnych mistrzów na instrumentach współczesnych (A. Rubinstein, I. Friedman, L. Godowski) oraz na instrumentach historycznych (kreacje ucznia ucznia Chopina – Raula Koczalskiego). 

„Chop-in-pop”, czyli popkulturowe przygody Fryderyka Chopina – podtytuł audycji tłumaczy wszystko, będzie tu i miejsce na remiksy, opracowania popowe, taneczne, rockowe, ale i eksperymentalne, nieco trudniejsze, także jazzowe. Pop i popkultura są tu rozumiane szeroko, tak by się mieściło jak najwięcej rzeczy mogącej zainteresować młodzież. Słowem – elektronika, ale nie tylko, po prostu Chopin przetworzony, zremiksowany, wykorzystany, w nowym kontekście z inteligentnym i zwięzłym komentarzem Mariusza Gradowskiego. Pierwszy odcinek (1 lipca, g. 21:00) zawiera inspiracje chopinowskie m.in. w twórczości takich zespołów jak The Beatles czy Electric Light Orchestra oraz artystów – np. Boba Dylana (z jego płyty z 2019 roku).

NOWA RAMÓWKA TUTAJ