Radio Chopin

Weekend niesie PREMIERY

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 00:00
W sobotę i niedzielę na naszych Słuchaczy czeka siedem zupełnie nowych pasm, które poprowadzą nie tylko znani i dobrze lubiani dziennikarze, ale również antenowi debiutanci. 
Explosion
Explosion Foto: pixabay.com

SOBOTA

g. 10 

Chopinowskie konteksty, kontrasty, konfrontacje

Zestawianie różnych interpretacji utworów Chopina, dokonywane przez wybitnego pianistę średniej generacji Macieja Grzybowskiego. Poszukiwanie relacji, łączących różne spojrzenia wirtuozów na ten sam utwór Chopina. Tropienie zaskakujących, zadziwiających paraleli i pokrewieństw w sztuce takich artystów, jak Piotr Anderszewski, Glenn Gould, Józef Hofmann, Artur Rubinstein czy Krystian Zimerman. Znajdowanie mimowolnych dialogów, poprzez które tworzy się swoista rodzina kreatorów chopinowskiego Dzieła. Od czasu do czasu także porównywanie utworów Chopina z utworami innych kompozytorów. Tymi, którzy byli dla niego inspiracją, i tymi, dla których on był natchnieniem.

g. 11

W poszukiwaniu ideału – galeria bohaterów Konkursu Chopinowskiego  

Na czas dzielący nas od kolejnego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego proponujemy cykl audycji Róży Światczyńskiej, będących portretami bohaterów poprzednich edycji konkursu – zarówno jego laureatów, jak i największych osobowości, których występy zapisały się w historii warszawskiego turnieju. Dwugodzinna audycja prezentować będzie sylwetkę pianisty wzbogaconą nie tylko o jego chopinowskie interpretacje, ale też dostępne wywiady i materiały publicystyczne z radiowego archiwum oraz własne rozmowy. Będzie to nie tylko szkic do portretu artysty i obraz ponad 90-letniej historii konkursu, ale także pretekst do rozmów o zmieniającym się wykonawstwie muzyki Chopina i jej recepcji. Autorka posiada w swoich zbiorach wywiady zarówno z laureatami pierwszych powojennych konkursów, jak i tymi z czasów bardziej nam współczesnych. Wielu z nich to artyści światowej sławy. Przedstawiane będą zarówno ich wspomnienia, jak i obecne refleksje, tworzące historię konkursu na tle epoki,  z wyeksponowaną w szczególności rolą i dorobkiem polskich pianistów. Będzie to także szansa na nagranie rozmów z wybitnymi artystami, którzy cieszą się wielkim autorytetem i międzynarodową renomą, a nieczęsto wypowiadają się w mediach, jak Krystian Zimerman, Adam Harasiewicz czy Martha Argerich.

g. 13

Chopinowskie wzorce i odkształcenia, czyli konkursowe retrospekcje

Historia warszawskich konkursów chopinowskich zna wiele przypadków fenomenalnych wykonań, które nawet po latach uznajemy za wzorowe lub co najmniej imponujące. Warto jednak pamiętać, że wiele z tych wybitnych interpretacji z różnorakich względów często popadało w zapomnienie. Zbliżający się XVIII konkurs Chopinowski to świetna okazja do przypomnienia lub uświadomienia słuchaczom zarówno tych pamiętnych, jak i mniej znanych perełek z historii warszawskiej imprezy. W każdej z audycji prezentowane będą wzorowe, archiwalne interpretacje wybranych utworów, które w październiku uczestnicy będą obowiązkowo prezentować przed publicznością; pojawią się jednak także interpretacje daleko odbiegające od ustalonego przez tradycję wzorca, co nie znaczy, że będą to interpretacje gorsze czy niewywołujące w słuchaczu głębokich, pozytywnych emocji. Program opracowuje Piotr Wawrowski.

g. 14

Metafizyka Chopinowska

Pojawienie się Chopina odmieniło muzykę tak dogłębnie, że bez obaw o przesadę porównać je można z przewrotem kopernikańskim. Obecność jego twórczości w kulturze to fenomen po tysiąckroć badany, lecz wciąż nieuchwytny. W cyklu audycji Kamila Stępień-Kutera pyta o tę niemal magiczną moc Chopina, patrząc na kulturę przez pryzmat jego muzyki, szukając źródeł jego estetyki, poznając otaczający go świat i obserwując niezliczone sposoby, w jakie jego sztuka i osobowość wpływały na innych artystów.

g. 21

Kino Polonia. Chopin 

Mutacja lubianej audycji poświęconej polskim kompozytorom muzyki filmowej, ale teraz ograniczonej wyłącznie do muzyki Chopina wykorzystywanej w filmach. Głównym tematem cyklu będzie szeroko rozumiana filmografia Fryderyka Chopina. Grzegorz Dąbrowski i Mariusz Gradowski przyglądać się będą filmom fabularnym i dokumentalnym o kompozytorze, zawartej w nich muzyce ilustracyjnej, jak i wykorzystanym kompozycjom autonomicznym. Przyjrzymy się także temu, jak muzyka Fryderyka Chopina jest wykorzystywana jako muzyka filmowa, zarówno w kinie polskim, jak w produkcjach międzynarodowych: w jakich filmach się pojawia, co wnosi, jakie znaczenia generuje. Muzyczną dominantą pozostaną wzięte z filmów kompozycje Fryderyka Chopina, a także towarzysząca im muzyka ilustracyjna.

NIEDZIELA

g. 19

Muzycy o Chopinie 

Do studia zapraszani będą wybitni pianiści, dyrygenci i kompozytorzy, którzy podzielą się ze słuchaczami swoimi, absolutnie subiektywnymi uczuciami na temat muzyki Chopina... Pierwszym ze współautorów będzie Marek Bracha, który prezentować będzie ulubione dzieła, ale także ukochane lub – niekiedy – znienawidzone nagrania. 

g. 21

Arcydzieło miesiąca

Ponadczasowe, wybitne, wyróżniające się... – utworom Fryderyka Chopina można przypisywać rozmaite superlatywy bez końca. W każdy miesiąc (przez cztery kolejne niedzielne wieczory) Magdalena Maria Weber przyglądać się będzie jednemu Chopinowskiemu arcydziełu z detektywistyczną dociekliwością i aptekarską dokładnością. Zajrzymy do partytury, ale przede wszystkim zaprezentujemy po kilkanaście konkurencyjnych interpretacji; przeniesiemy się wstecz do czasów, w których omawiane kompozycje powstawały. 


NOWĄ RAMÓWKĘ ZNAJDZIECIE TUTAJ