Radio Chopin

BISMA '20

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 12:00
Bacewicz International Summer Music Academy to międzynarodowe pianistyczne kursy mistrzowskie, które rozpoczną się w najbliższą niedzielę w łódzkiej Akademii Muzycznej! Weźmie w nich udział 25 pianistów z całego świata. Kursy poprowadzą wybitni pedagodzy Michel Béroff i Claudio Martinez Mehner oraz artyści młodego pokolenia Piotr Sałajczyk i Ilya Maximov. W ramach BISMA zaplanowane są również koncerty uczestników, które transmitowane będą w Internecie, oraz Gala Finałowa z udziałem publiczności.

To już druga edycja BISMA, kursów organizowanych przez Stretto Music Foundation i Akademię Muzyczną w Łodzi, które odbędą się między 1 a 8 sierpnia 2020 roku w zabytkowym Pałacu Karola Poznańskiego, głównej siedzibie Akademii Muzycznej w Łodzi. Nad warsztatem i szerokim repertuarem pianistycznym pracować będzie 25 pianistów z Polski, Szwajcarii, Hiszpanii, Rumunii, Francji, Włoch, Niemiec, Bułgarii, Australii i Japonii. Swoim doświadczeniem podzielą się wybitni pianiści z prestiżowych europejskich uczelni – Michel Béroff z Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz Claudio Martinez Mehner z Hochschule für Musik w Bazylei oraz Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii. Towarzyszyć im będą artyści młodego pokolenia: Ilya Maximov (Universität Mozarteum w Salzburgu) i Piotr Sałajczyk (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach).

– W tym roku udało się nam po raz kolejny zaprosić do współpracy światowej sławy pedagogów. Jeden z nich – Michel Beroff, to profesor zwycięzcy ostatniego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Seong-Jin Cho – zaznacza Julia Kociuban, polska pianistka, inicjatorka i dyrektor imprezy.

– Prócz koncertów, w tegorocznej edycji będziemy transmitować na żywo również lekcje mistrzowskie, tak, aby szersze grono słuchaczy mogło być częścią przedsięwzięcia, które przez pandemię COVID19 odbędzie się w nieco innej formie. W ramach projektu zaplanowano cztery koncerty uczestników, które transmitowane będą na żywo na fanpage’u Akademii Muzycznej w Łodzi na Facebooku.

Będą to kolejno: Beethoven 2020 – koncert uświetniający obchody 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena (wtorek, 4 sierpnia, godz. 19.30), Chopin & Friends – koncert z udziałem reprezentantów polskiej ekipy na nadchodzący XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Warszawie (środa, 5 sierpnia, godz. 19.30) oraz Perły muzyki fortepianowej (czwartek, 6 sierpnia, godz. 19.30). Zwieńczeniem kursów będzie Gala finałowa (piątek, 7 sierpnia, godz. 19.00), podczas której zaprezentuje się czwórka młodych pianistów biorących udział w projekcie, a najlepszemu z nich zostanie wręczona Międzynarodowa Nagroda Grażyny Bacewicz. Jako jedyne wydarzenie odbywające się w ramach tegorocznej edycji, koncert będzie otwarty dla publiczności. Organizatorzy zwracają uwagę na bardzo ograniczoną ilość miejsc i proszą o przybycie co najmniej pół godziny przed rozpoczęciem. Uroczystość transmitowana będzie również online: @akademiamuzycznalodz na Facebooku.


// mat. pras.