Radio Chopin

JAN KRENZ

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 17:50
Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość: w wieku 94 lat zmarł Jan Krenz, jeden z największych polskich muzyków XX i XXI wieku. Charyzmatyczny dyrygent, kompozytor, organizator życia muzycznego. I wspaniały, niezwykle życzliwy człowiek, osoba o ujmującej delikatności oraz rzadko już dziś spotykanej kulturze osobistej i uroku.
Jan Krenz
Jan KrenzFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

W czasie swojego długiego, intensywnie wypełnionego muzyką życia artysta sprawował wiele zaszczytnych funkcji. Niezależnie czy kierował orkiestrami w Polsce (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, występująca pod różnymi szyldami, Orkiestra Teatru Wielkiego w Warszawie) czy za granicą (Orkiestra Radia Duńskiego, Orkiestra Beethovenhalle w Bonn), zawsze wyciskał na ich grze piętno swojej niepowtarzalnej osobowości. Chociaż przez całe życie wiele uwagi poświęcał komponowaniu, pozostanie zapewne w naszej pamięci głównie jako kapelmistrz, który dostąpił zaszczytu prawykonywania wielu dzieł Witolda Lutosławskiego, mając także na swoim koncie pierwsze interpretacje tak ważnych partytur, jak I Symfonia „1959” Henryka Mikołaja Góreckiego.

Wśród niezliczonych nagród i odznaczeń jakie Jan Krenz otrzymał w swoim twórczym życiu, była również Diamentowa Batuta Polskiego Radia. Kilka miesięcy temu z inicjatywy Programu 2 Polskie Radio wydało dwupłytowy album poświęcony temu Artyście – tom pierwszy z dwunastoczęściowej serii „Diamentowe Batuty”. Nadzwyczajny kunszt Wielkiego Artysty można też podziwiać na wydanym w 2019 roku – to z kolei pomysł Polskiego Radia Chopin – albumie „Mieczysław Horszowski in Poland”, drugim tomie fonograficznego cyklu „From the Polish Radio Archives”.

„Nie wszystek umrę…” mógłby z całą pewnością powiedzieć o sobie śp. Jan Krenz. Jego Sztuka pozostanie z nami na zawsze.