Radio Chopin

Piotr Beczała laureatem Nagrody Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 10:38
Późnym wieczorem w poniedziałek, 16 listopada, odbyła się kameralna – z uwagi na obostrzenia sanitarne – gala, na której wręczono Nagrody Mediów Publicznych OPUS. Statuetki przyznano w trzech kategoriach: Słowo, Muzyka i Obraz. W dziedzinie sztuki dźwięku fundatorem nagrody w wysokości 100.000 złotych tradycyjnie było Polskie Radio S.A. Wyróżnienie to zostało przyznane po raz trzeci: w 2008 jej laureatem został kompozytor Paweł Mykietyn, a po reaktywowaniu nagrody przed rokiem – jazzman Jan Ptaszyn Wróblewski. Tym razem zwyciężył polski tenor światowej sławy – Piotr Beczała.
Piotr Beczała
Piotr BeczałaFoto: PR

Artysta może pochwalić się również innymi trofeami. Do tej pory otrzymał już m.in. nagrodę Koryfeusz muzyki polskiej, Wiktora, dwa Fryderyki, dwie nominacje do Grammy, a w 2018 nawet „operowego Oscara”: statuetkę najlepszego śpiewaka przyznaną przez International Opera Awards. Dla wielu fachowców zagranicznych polski artysta jest obecnie najlepszym czynnym zawodowo tenorem na świecie.

Piotr Beczała to nie tylko wybitny artysta, ale również ambasador muzyki polskiej poza granicami kraju. Nasz tenor od wielu lat z powodzeniem występuje na najważniejszych światowych scenach operowych. Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się w Zurychu pod koniec lat 90., gdzie występował jako Alfredo w Traviacie, Edgar w Łucji z Lammermooru, tytułowy Faust w operze Gounoda, Tamino w Czarodziejskim flecie, Elwin w Lunatyczce Belliniego, Riccardo w Balu maskowym oraz Rodolfo w Cyganerii. Następnie muzyk podbijał serca słuchaczy m.in. w Wiedniu, Amsterdamie, Brukseli, Paryżu, Genewie czy Barcelonie. 

Największą sławę przyniosła mu jednak współpraca z nowojorską Metropolitan Opera. Piotr Beczała zabłysnął w Met już 19 grudnia 2006, kiedy to zadebiutował w partii Księcia w Rigolettcie Giuseppe Verdiego. Od roku 2013 polski artysta otrzymuje z nowojorskiego teatru regularne angaże do najważniejszego wydarzenia całego sezonu – spektaklu inauguracyjnego (zaplanowany na ten rok występ w partii Radamesa w Aidzie Verdiego, u boku częstej partnerki scenicznej Beczały Anny Netrebko, ostatecznie został odwołany z powodu szalejącej w Stanach Zjednoczonych pandemii).

Warto podkreślić, że właśnie z inicjatywy naszego laureata w Theater an der Wien doszło do wystawienia Halki Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego. W trakcie gali artysta, który nie mógł dotrzeć do Warszawy z powodu koronawirusa, w swoim przesłaniu video wspominał, że bardzo wysoko ceni Halkę oraz jej autora. Piotr Beczała, jak brzmi uzasadnienie Kapituły Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie muzycznej, został wyróżniony za „nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata, naturalną muzykalność, przepiękny tenor liryczny i bohaterski oraz wszechstronny repertuar”.

Podczas wczorajszej gali rozdania Nagród Mediów Publicznych, Tomasz Radziwonowicz, członek Kapituły, w swojej laudacji na cześć laureata stwierdził m.in., że Piotr Beczała jest „obdarzony niepowtarzalnym głosem o niezwykle pięknej barwie i sile ekspresji; jego interpretacje odznaczają się szczerością przekazu i naturalną muzykalnością. Jego repertuar jest wszechstronny – oprócz licznych ról operowych artysta chętnie odnajduje się w dziełach oratoryjno-kantatowych, nie stroniąc od muzyki kameralnej i pieśni”.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcy!

Wojtek Krzyżanowski