Radio Chopin

Nominacje do ICMA 2021

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 13:50
Po jednej na każdy dzień roku: 365 płyt uzyskało w tym roku nominacje do nagród przyznawanych przez międzynarodowe kolegium krytyków – International Classical Music Awards. Polskę reprezentuje w tym gronie Polskie Radio Chopin. Wśród nominowanych nie brak muzyków z naszego kraju.
ICMA 2021
ICMA 2021Foto: Materiały organizatora

Wśród polskich nominacji na drugie miejsce tym razem zeszła muzyka dawna, ze znanymi już laureatami ICMA 2019 Agnieszką Budzińską-Bennett (za kolejną płytę zgłębiającą średniowieczne zasoby krajów Morza Bałtyckiego) oraz Andrzejem Kosendiakiem (za płytę NFM z utworami Zieleńskiego), do których dołączył jednak także Jakub Józef Orliński (płyta Facce d'amore, z zespołem Il Pomo d'Oro, prowadzonym przez innego laureata ICMA 2019 – Maxima Emelyanycheva). Na pierwsze miejsce wysunęli się natomiast śpiewacy operowi, choć nie tylko w operze, lecz i w repertuarze pieśniowym. Piotr Beczała otrzymał nominacje w obu dziedzinach – za pieśni Moniuszki i Karłowicza nagrane z Helmutem Deutschem dla NIFC oraz za płytę Vincerò! z ariami werystycznymi (Pentatone). Wyróżniony został też recital arii Aleksandry Kurzak, który pod tytułem Desire ukazał się na płytach Sony.

Moniuszko wrócił ponadto w postaci nagrań kantat Milda i Nijoła, które zarejestrowane zostały pod batutą Łukasza Borowicza dla wytwórni DUX, a także w postaci pieśni na kolejnej płycie NIFC, utrwalającej recital utworów twórcy Halki, a także Paderewskiego i Duparca w wykonaniu Christopha Pregardiena i Christopha Schnackertza. Tym samym Moniuszko stał się jednym z dwóch najwyżej notowanych tym razem kompozytorów polskich – wysiłek Roku Moniuszkowskiego przynosi owoce.

Drugim polskim autorem, który zyskał trzy nominacje – w nie mniejszym stopniu przynależącym wszakże do muzyki rosyjskiej – jest Mieczysław Wajnberg. Spośród trzech wyróżnionych tytułów aż dwie nominacje wędrują przy tym do Łukasza Długosza, za płyty zarejestrowane dla Duxa, a których wykonawcami poza flecistą były Silesian Chamber Orchestra pod kierunkiem Roberta Kabary oraz Orkiestra Kameralna Amadeus pod kier. Anny Duczmal-Mróz.

W tym niezwykle trudnym roku najwięcej nominacji uzyskali muzycy z Niemiec (113), niemal dwukrotnie mniej z Francji (64) i ponownie dwukrotnie mniej z Wielkiej Brytanii (34). Szczegółowe listy znaleźć można tutaj: nominacje według kategorii: 

https://www.icma-info.com/wp-content/uploads/2020/11/ICMA-2021-Nomination-list-sorted-by-categories.pdf

Nominacje według wytwórni: 

https://www.icma-info.com/wp-content/uploads/2020/11/ICMA-2021-Nomination-list-sorted-by-categories.pdf

Finalistów ICMA poznamy 15 grudnia, po kolejnych rundach głosowań jurorów, a nazwiska zwycięzców ogłoszone zostaną 20 stycznia przyszłego roku. Ceremonia wręczenia nagród i galowy koncert z udziałem laureatów ma mieć miejsce w Vaduz, w Liechtensteinie, 18 kwietnia 2021 roku.

 (jp)