Radio Chopin

95 lat Polskiego Radia - serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 10:16
W czwartek, 26 listopada, mija 95 lat od momentu rozpoczęcia regularnej działalności przez Próbną Stację Radionadawczą Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Z tej okazji powstał przekrojowy serwis internetowy, poświęcony działalności Polskiego Radia - 95lat.polskieradio.pl.
95 lat Polskiego Radia
95 lat Polskiego RadiaFoto: Polskie Radio

Serwis 95lat.polskieradio.pl podzielono na osiem rozdziałów. Każdy z nich prezentuje wybór najistotniejszych dokonań z szerokiego spektrum działalności Polskiego Radia przez niemal sto lat jego istnienia.

 1. POCZĄTEK RADIA – w rozdziale tym znajdują się sylwetki budowniczych Polskiego Radia, nagrania głosów pierwszych spikerów oraz ilustrowane utrwalonymi na taśmie wspomnieniami pracowników dzieje rozgłośni w Warszawie, a także ośmiu przedwojennych rozgłośni regionalnych.
 2. HISTORIA MA GŁOS – w rozdziale zaprezentowano wybór 36 przełomowych wydarzeń w historii Polski i świata, każde z nich zilustrowane jest dokumentującymi je materiałami dźwiękowymi.
 3. TEATR WYOBRAŹNI – słuchowiska i radiowe powieści niemal od początku stanowią znak rozpoznawczy Polskiego Radia. Od przedwojennego „Pogrzebu Kiejstuta”, po współczesne odcinki najdłużej na świecie, do dziś emitowanej powieści radiowej „Matysiakowie” – teatr wyobraźni pokazuje, że
  w niewielkim studiu można stworzyć cały wszechświat.
 4. GŁOSY RADIOWEGO TEATRU – aktorzy, reżyserzy i autorzy słuchowisk opowiadają jakim doświadczeniem była dla nich praca w radiowym teatrze.
 5. GŁOSY PISARZY – najwięksi polscy pisarze i poeci współpracowali z Polskim Radiem od samego początku, tworzyli dla niego, zyskiwali nową przestrzeń, w której mogła wybrzmieć ich twórczość. W radiowym archiwum zachowały się setki głosów polskich pisarzy i poetów.
 6. RADIOWA FILHARMONIA – przedstawia rolę Polskiego Radia w promowaniu muzyki klasycznej. To tutaj swoją ostoję znalazły takie legendy jak Władysław Szpilman, to
  w radiowych archiwach ocalało m.in. wyjątkowe nagranie IV Symfonii Karola Szymanowskiego i, uwaga, zapis głosu kompozytora. W naszej „filharmonii”, otwartej na wiele muzycznych gatunków, nie mogło też zabraknąć wspomnienia o jednym z pierwszych
  w Europie ośrodków muzyki elektronicznej.
 7. SPORT W POLSKIM RADIU – przeżyjmy to jeszcze raz: medal Kusocińskiego, olimpijski laur Orłów Górskiego, „Małyszomania” – to wyjątkowe wydarzenia i zjawiska w historii polskiego sportu, w żywy i kwiecisty sposób relacjonowane przez komentatorów sportowych. 95 lat Polskiego Radia to też blisko sto lat sportowych emocji przekazywanych przez najwybitniejszych mistrzów komentarza sportowego.
 8. DZIECI W POLSKIM RADIU – pierwsza audycja dla najmłodszych została nadana na antenie rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego już w 1926 roku. Od tego czasu programy dla najmłodszych stały się nieodzowną częścią Polskiego Radia: od pogadanek zoologicznych dyrektora warszawskiego zoo Jana Żabińskiego, po nadawanie jedynej całodobowej stacji radiowej poświęconej wyłącznie dzieciom i rodzicom – Polskiego Radia Dzieciom.

Serwis wpisuje się w obchody 95. urodzin Polskiego Radia, w ramach których na początku roku przeprowadzony został plebiscyt słuchaczy radia i czytelników portalu PolskieRadio.pl na piosenkę dziewięćdziesięciopięciolecia radia. Spośród 95 propozycji wybranych przez dziennikarzy muzycznych Polskiego Radia, głosujący przyznali laur zwycięstwa „Małgośce” Maryli Rodowicz.