Radio Chopin

Antena Chopina – na Święta

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 23:46
Święta są czasem tak szczególnym, że mogą nadawać się jeszcze lepiej do słuchania Radia Chopin, niż inne dni. Tylko co dokładnie w tym radio będzie można usłyszeć?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ivan Semenyuk/shutterstock.com

Aktualny szczegółowy program każdego dnia znajdą Państwo zawsze w rubryce obok – „Dziś na antenie” – ponieważ jednak zaplanowaliśmy wydarzenia bardziej niezwykłe, w tym miejscu wybiegniemy z zapowiedziami w trzydniową przyszłość.

W Wigilię trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wypełnienie całego wieczoru kolędami. Zacznie się on jeszcze zanim zabłyśnie pierwsza gwiazdka: o godz. 15, muzyką na Boże Narodzenie – z pastorałkami i kolędami staropolskimi w audycji Andrzeja Sułka. O 17 Róża Światczyńska przedstawi „Kolędy osobiste”, po czym świąteczna muzyka – także z udziałem bożonarodzeniowych pieśni – brzmieć będzie w audycji Małgorzaty Pęcińskiej. Od 21 do północy (czyli odnotować trzeba zmianę w tradycyjnej ramówce) trwać będzie wieczór kolęd na jazzowo, na który zaprasza Andrzej Zieliński.

Nie tylko kolędy jednak czekają nas w Wigilię. Szczególną uwagę warto zwrócić na program poświęcony Arturowi Rubinsteinowi, którego – z pomocą nagrań nie tylko jego występów, ale i wywiadów – wspominać będzie Anna Skulska (godz. 8). Zaraz potem w Dużej Czarnej" spotkamy się z postacią i rejestracjami Lidii Grychtołówny.

W pierwszy dzień świąt przewidzieliśmy aż trzy premierowe audycje – na początek i koniec dnia. O godz. 8 rano Anna Skulska po raz pierwszy przedstawi sylwetkę Władysława Szpilmana – wybitnego pianisty, kompozytora błyskotliwych piosenek i wielkiego radiowca. Nie zabraknie żadnego z jego wcieleń, także wykonawczych: muzyki solowej, kameralnej (Szpilman współpracował z najznakomitszymi polskimi, a zarazem międzynarodowymi artystami, jak Bronisław Gimpel) czy z orkiestrą.

O 21 w Chop-in-pop Mariusz Gradowski zaprosi do krainy ciepła i łagodności: będą kolędy, będą piosenki ze świątecznych filmów (albo takich, które ze świętami się kojarzą), będą utwory śnieżne i zimowe, będą wreszcie podróże sentymentalne – do filmów dla dzieci, do muzyki lat 60., do opolskich przebojów. A wszystko to w świątecznym nastroju i – tak, tak, da się to zrobić – z muzyką Fryderyka Chopina w tle.

Dla odmiany na 22 w Czarne na białych przygotował atrakcje tyleż nadzwyczajne, co wyzywające: na koniec Roku Beethovena przypomnimy sobie jak grywało się twórczość wielkiego (największego?) muzycznego wizjonera - w czasach, w których muzyka wciąż była królestwem ducha, a nie dźwiękowej materii. Usłyszymy kreacje jedyne w swoim rodzaju, których celem było wstrząśnięcie słuchaczem, a nie jedynie wykonanie na instrumencie wydrukowanych nut. Zagrają legendy i zapomniani artyści: Eugen d'Albert, Ernst Levy, Józef Hofmann i Béla Bartók z Jozszefem Szigetim.

W innych audycjach także nie zabraknie atrakcji – w tym również bożonarodzeniowych: tutaj szczególnie zwracamy uwagę na kolejny odcinek „Kolęd osobistych” Róży Światczyńskiej o 18 i „Romantycznych brzmień” o 19, które świątecznie przedstawi Klaudia Baranowska. Wcześniej natomiast „Muzykę na Boże Narodzenie” (g. 15) prezentować będzie też Marcin Majchrowski.

Prawdziwym dniem premier będzie jednak sobota, drugi dzień świąt. O 8 rano Małgorzata Pęcińska zaprasza na świętowanie z Janem Sebastianem Bachem i z Mesjaszem Handla. Następnie, po zestawieniu przez Macieja Grzybowskiego kilku bardzo różnych interpretacji I części III Sonaty h-moll Chopina (Hofmanna, Lipattiego, Pogorelicha i Goulda; g. 10), Róża Światczyńska zgłębiać będzie sylwetkę jednego z najwybitniejszych polskich pianistów II połowy XX wieku, Adama Harasiewicza, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w 1955 r. (g. 11). O 13 Dariusz Marciniszyn także wróci do konkursowych archiwów, szukając wśród nich najcelniejszych interpretacji II Scherza b-moll, a już o 15 (po przerwie w postaci kolęd i pastorałek w „Popołudniu z kolędami”) Kamila Stępień-Kutera zaprezentuje pierwszą i drugą część specjalnego mini cyklu czterech audycji pt. Catalani Chopinowi. Z okazji dwusetlecia pewnego zegarka audycja.

W bożonarodzeniową podróż wyruszymy wraz z Krzysztofem Teodorowiczem o g. 17, lecąc od Nocy wigiljnej Rimskiego-Korsakowa do kantaty Lauda per la natività del Signore Ottorina Respighiego (NB ucznia Rimskiego). Kolejną premierą będzie też „Złoty wiek muzyki kameralnej”, w którego świątecznym wydaniu Danuta Gwizdalanka sięgnie do twórczości Mozarta, Schuberta, Mendelssohna i Czajkowskiego.

Schubert, a także Schumann oraz nadzwyczajna interpretacja I Koncertu e-moll Chopina w nowym nagraniu na instrumentach dawnych, dokonanym przez Pascala Denisa i orkiestrę Les Siècles pod batutą Francois-Xavier Rotha wypełnią audycję Piotra Deptucha (g. 19). Wreszcie o 22 Jakub Puchalski zaprosi do zatopienia się w czystej brzmieniowej rozkoszy: Sonatach Domenica Scarlattiego i Padre Antonia Solera. Pierwsze grać będzie Wladimir Horowitz, drugie – Alicia de Larrocha. A oto pełen spis utworów, które w audycji nie będą kolejno wymieniane: Scarlattiego Sonaty D-dur K96, e-moll K198, f-moll K481, D-dur K33, a-moll K54, F-dur K525, f-moll K466, G-dur K146, E-dur K162, Es-dur K474, D-dur K491, A-dur K39, G-dur K547, h-moll K197, fis-moll K25, d-moll K52, G-durK201 i c-moll K303 – oraz Solera Sonaty nr 24 d-moll, nr 84 D-dur, nr 85 fis-moll, nr 89 F-dur, nr 90 Fis-dur, nr 21 cis-moll, nr 87 g-moll, nr 88 Des-dur.

Zapraszamy do Radia Chopin - także w każdy dzień Świąt!