Radio Chopin

Marta przy placu Stanisława

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 12:14
Dyrygentka Marta Gardolińska została mianowana dyrektorem muzycznym Opéra national de Lorraine w Nancy.
Marta Gardolińska
Marta GardolińskaFoto: Bartek Barczyk

Stolica Lotaryngii, Nancy, czyli klasycystyczne miasto, ukształtowane przez panującego tam po opuszczeniu Warszawy króla Stanisława Leszczyńskiego, zyskało kolejny akcent polski. Od początku następnego sezonu szefową orkiestry Opery (prowadzącej także intensywną działalność koncertową) będzie Marta Gardolińska. Młoda dyrygentka dała się poznać już, pracując z Bournemouth Symphony Orchestra w latach 2018-2020, a także z Los Angeles Philharmonic, jako Dudamel Fellow. U boku sławnego kapelmistrza uczestniczyła też jako drugi dyrygent w rejestracji IV Symfonii Charlesa Ivesa dla Deutsche Grammophon.

We Francji, Gardolińska została okrzyknięta talentem przez francuskie media podczas krajowej premiery opery Der Traumgörge Zemlinsky'ego w Nancy, w październiku ubiegłego roku.
Jej nominacja wyznacza nowy etap w historii Opéra national de Lorraine. Współpraca koncentrować się w będzie na kilku wątkach: podróży przez muzyczną Europę w czasach secesji, uwypukleniu bliskich i historycznych związków Nancy z Polską poprzez rozwój polskiego repertuaru, a także rozwój projektu Nancy - Citizen Opera, angażującego społeczność miejską. Najbliższą okazją, żeby wysłuchać występu Marty Gardolińskiej z Orkiestrą Opéra national de Lorraine będzie koncert „Dream or Destiny" - już 4 i 5 lutego. Wydarzenie z udziałem Davida Guerriera i Alexandra Melnikova będzie transmitowane przez Radio France. Polska publiczność będzie miała szansę zetknąć się z dyrygentką 21 lutego, dzięki Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. 
W trwającym sezonie Gardolińska zadebiutowała z m.in. Scottish Chamber Orchestra na festiwalu w Edynburgu, Orchestre de Chambre de Paris oraz Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. W planach Marty Gardolińskej są występy z m.in. Swedish Radio Symphony Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, Barcelona Symphony Orchestra czy Tonkünstler Orchester w Musikverein w Wiedniu.