Radio Chopin

Geniusz, którego nie można przegapić - na VOD

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 21:18
Nadszedł czas prezentacji zapowiadanego od lata 2019 filmu dokumentalnego o jednym z najwybitniejszych pianistów w historii, Józefie Hofmannie. Stanowi on jeden z odcinków serii "Geniusze i marzyciele"
Józef Hofmann z własnego projektu pokrywą fortepianu
Józef Hofmann z własnego projektu pokrywą fortepianuFoto: Radio Chopin

Józef Hofmann, urodzony w Krakowie w roku 1876 a zmarły w Los Angeles w 1957, był powszechnie uważany za najlepszego pianistę swoich czasów – czasów tzw. złotej epoki sztuki pianistycznej. Podziwiała go w równym stopniu publiczność, krytyka, jak i konkurenci, tacy jak Paderewski, Rosenthal, Godowski czy Busoni. Rachmaninow, wysłuchawszy Hofmanna grającego III Sonatę Chopina, stwierdził jedynie: „I tak oto kolejny utwór wypadł z mojego repertuaru.” Dziś szczęśliwie możemy cieszyć się kilkunastoma godzinami jego nagrań – z czego w Radiu Chopin z upodobaniem korzystamy – jednak po wycofaniu się pianisty z estrad przez dłuższy czas były one zupełnie niedostępne, co zatarło pamięć niezwykłej sztuki artysty. W efekcie następne pokolenia nabierały do niej coraz większego dystansu. Dziś bynajmniej nie jest łatwa i oczywista.

Jednocześnie legendy dotyczące życia Hofmanna (z reguły skrywanego przed publicznością), w znacznej mierze wyparły fakty. Dziś jeden z największych muzyków sławny jest głównie jako wynalazca – hobby przykryło właściwą aktywność, w której był niezrównany. Dlaczego tak się stało i kim faktycznie był Józef Hofmann w filmie Pawła Kloca opowiadają najwięksi z pianistów dnia dzisiejszego, Garrick Ohlsson i Marc-André Hamelin, wydawca jego nagrań Ward Marston, a także świadkowie kariery Hofmanna  Charles Rosen (wybitny pianista i muzykolog) albo zmarła w ubiegłym roku w wieku 106 lat Eleanor Sokoloff, zatrudniona przez Hofmanna w Curtis Institute of Music w czasie, gdy był on dyrektorem filadelfijskiej uczelni. Narracji, prowadzonej przez Gregora Benko, od pół wieku zajmującego się badaniem życia i działalności Hofmanna, towarzyszą rejestracje pianisty oraz filmy archiwalne. Film, po pierwszej emisji w TVP Dokument, trafił już na serwis VOD Telewizji Polskiej i można go obejrzeć tutaj.