Radio Chopin

Rusza Festiwal Prawykonań

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 10:26
Od piątku, 23 kwietnia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach po raz dziewiąty już zaprasza na jedno z najbardziej szczególnych przedsięwzięć artystycznych: Festiwal Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza.
9. Festiwal Prawykonań
9. Festiwal Prawykonań Foto: mat. prasowe

Z powodu ograniczeń pandemicznych festiwal rozłożony został na kilka miesięcy. Podczas dwóch pierwszych, kwietniowych koncertów, zabrzmi sześć kompozycji, pokazujących, w jaki sposób dzisiejszych twórców inspirują współczesne tematy, poczynając od osobistych doświadczeń, jak narodziny syna, po ekologię czy prawa kobiet.
W piątek o 19:30 po raz pierwszy zaprezentowane więc zostaną nowe kompozycje Adama Bałdycha, Lidii Zielińskiej i Marty Śniady. W niedzielę o 18:00 program wypełnią dzieła Joanny Woźny, Mikołaja Laskowskiego i Artura Zagajewskiego.

Podczas obydwu koncertów muzyków NOSPR poprowadzi francuski dyrygent, Franck Ollu. Przed każdym z koncertów, w „Strefie Ruchu”, o nowych kompozycjach będą rozmawiać z ich twórcami redaktorzy Ruchu Muzycznego. Transmisje z koncertów i spotkań dostępne będą na stronie www.nospr.org.pl, a także na profilu NOSPR na YouTube oraz na Facebooku.

Koncertu inaugurującego festiwal będzie można posłuchać także na antenie radiowej Dwójki.
Więcej informacji o festiwalu znaleźć można w tym miejscu.